Sklo v plastových a hliníkových oknách

Nakoľko sklo tvorí pri väčšine rozmerov okien podstatnú časť plochy okna, má aj určujúci vplyv na celkové tepelné a akustické vlastnosti okna. Na výrobu izolačných 2-skiel a 3-skiel používame sklá od spoločností Nitrasklo, francúzskeho koncernu Saint Gobain a anglického gigantu Pilkington.

V dnešnej dobe je samozrejmosťou vyplnenie priestoru medzi sklami pri 2-sklách, či 3-sklách inertným plynom, najčastejšie argónom. Bežným sa taktiež stalo pokovenie sklených tabúľ nízkoemisnou vrstvou, tvorenou kovmi a ich oxidami v hrúbke tisícin milimetra. Práve vývoj nízkoemisních vrstiev priniesol najväčší prínos v oblasti izolačných zasklení a na energetickú efektívnosť zasklení má najväčší podiel nie výplň inertným plynom, ako sa zväčša verejnosť domnieva, ale pokovenie. Vývoj moderných energeticky efektívnejších okien sa vybral hlavne smerom izolačných trojskiel.

Všetky okná EKOPROFIL sú štandardne zasklievané izolačným 2-sklom, s koeficientom prestupu tepla Ug=1,1W/(m2.K), alebo izolačnými 3-sklami Ug=0,6 až 0,5W/(m2.K). Jednotlivé tabule skla majú hrúbku 4 mm. Pri použití plynu argón je najideálnejší rozostup skiel 16-18 mm (teda rozmery 4–16–4 mm, pri 3-skle 41-18-4-18-4 mm). Už v základe montované dvojsklo dosahuje parametre akustickej izolácie triedy 2 a okná odhlučnia až o 33 dB! Ponuka skiel je mimoriadne rozmanitá a zahŕňa ornamentálne sklá typu: satinato, dubová kôra, činčila, delta, delta matovaná, crepy, žaluzia, mastercarre, zrkadlové sklá antisol a stopsol v rozličných odtieňoch…

V prípade väčších rozmerov sklenných tabulí (nad 3,4 m2) sa vytvára sklenný  “paket” z hrubších tabulí skla. Používaú sa sklá o hrúbke 6, 8, ale aj 10 mm. Takéto izolačné sklá môžu vážiť aj cez 500 kg. Dostupnou technikou si dokážeme poradiť so sklami o maximálnej hmotnosti 800 kg.

Priestor medzi sklami je vymedzený tzv. “dištančným rámčekom”. Ten sa žiaľ v minulosti stal slabinou izolačných skiel, nakoľko bol vodičom chladu. V uplynulom období bol používaný na výrobu týchto dištančných rámčekov do izolačných skiel hliník, ktorý je extrémne vodivý. Malé vylepšenie parametrov je dosahované použitím oceľového, alebo nerezového rámčeka. Vyriešenie tzv. “studeného okraju skla” priniesli až kompozitné materiály. Zvýšenie teploty po okraji skla minimalizuje vznik zdraviu škodlivých pliesní na oknách. Vyššie teploty po obvode skla prinášajú zdravú klímu aj zvýšenie tepelnej pohody v miestnosti.

V ponuke spoločnosti EKOPROFIL sa rovnako nachádzajú bezpečnostné izolačné dvojsklá – tvrdené (ESG), alebo lepené (VSG). Tvrdené odolajú väčšej sile a rozbijú sa oveľa neskôr ako štandardné sklo. Keď však dôjde k ich rozbitiu, roztrieštia sa na malinké časti (ako bočné sklá v autách). Lepené, alebo aj Conexové sklá, sa pri násilnom poškodení skla nerozpadnú, ale držia pokope vďaka fólií, ktorou sú zlepené. Ich prekonanie je teda omnoho náročnejšie. Tieto lepené bezpečnostné sklá môžu mať parametre od 33.1-16-4, až po 44.2-16-44.2 mm (44.2 znamená, že 2 sklenné tabule o hrúbkach 4 mm sú zlepené fóliou o hrúbke 0,2 mm).

S cieľom ešte viac zlepšiť akustické izolačné vlastnosti skiel aplikujú sa na sklá alebo do skiel špeciálne akustické fólie, ktoré v kombinácii s inertným plynom hexafluorid sírny odhlučnia interiér až o 56 dB!

Výrazným dekoračným prvkom, používaným pri výrobe skiel sú medzisklenné priečky, ktoré Vám radi ukážeme pri návšteve našich predajní .

Všetky otázky ohľadne skiel Vám ochotne zodpovedia naši vyškolení predajní poradcovia osobne na prevádzkach, alebo telefonicky.