Aj okná majú svoje trendy. Aké sú tie na rok 2018?

Nielen móda, ale aj okná majú svoje vlastné trendy. Rovnako ako grafický dizajn, gastronómia či automobilový priemysel. Vybrali sme pre vás 4 trendy týkajúce sa okien, ktoré budú dominovať roku 2018 a zároveň pomôžu zvýšiť kvalitu vášho bývania aj života. Ktoré to sú?

Minimalistické okná sú trendom číslo jeden

Podobne ako v móde, pri oknách sú trendy tiež zamerané hlavne na „strih“ a farby. Aj v roku 2018 pokračuje dominancia neutrálnych farieb – sivej a šedej. Veľmi obľúbené sú svetlosivé okná, ktoré ľahko skombinujete s fasádou akejkoľvek farby. Tmavšia antracitová šedá má luxusný nádych a je podobne univerzálna. Veľkým hitom budú aj metalické odtiene sivej, ktoré verne imitujú hliníkové rámy. Čo sa týka línií okien, vytrácajú sa oblé tvary okenných rámov a zaslúžene začínajú dominovať minimalistické a čisté línie.

Nebojte sa veľkých okien

Veľká plochá okien znamená veľa prirodzeného svetla, za ktoré vďaka moderným riešeniam nezaplatíte oveľa vyšším únikom tepla či hlučnosťou. V niektorých prípadoch tvoria okná až 50 % obvodového plášťa domu, vďaka čomu interiér vyzerá opticky väčší vzdušnejší, nevzniká nedostatok svetla a zároveň pomáhajú ľudskému prirodzenému biorytmu. Samozrejme, nemôžete podceniť ich zatienenie – skvelým riešením sú vonkajšie žalúzie, ktoré vytvoria nielen svetelnú, ale aj tepelnú izoláciu. Pri oknách a presklených dverách veľkých rozmerov je funkčným a hlavne obľúbeným trendom hliníková konštrukcia rámov.

typy okenných rámov ekoprofil.sk

Okná s chytrými riešeniami

Je rok 2018, a preto nie je prekvapením, že SMART technológie budú súčasťou aj tejto oblasti. Už nestačí, aby okná iba dobre tesnili a komfortne sa otvárali, architekti, investori aj spotrebitelia požadujú od okien chytré riešenia – elektronické otváranie, biometrické snímače, spoluprácu so zabezpečovacou jednotkou alebo viacero režimov vetrania. Žijeme v modernej dobe, ktorej súčasťou sú aj okná, prečo by nemali disponovať modernými technológiami aj tie?

Okná so zasklením na výber

Okrem spomínaných trendov je dôležité, aby okná prinášali architektom, projektantom, investorom a tiež koncovým spotrebiteľom variabilitu. Každý má iné potreby, predstavy, preto je dôležité, aby pri zasklení mal na výber z viacerých možností skla. Pri ich výbere sa môžete rozhodnúť podľa vlastnostní ako prestup tepla, solárne zisky, reflexia skla či prestup svetla. Tento trend by mali sledovať hlavne výrobcovia okien a ponúknuť riešenie na mieru.

Chcete zistiť o tejto oblasti viac? Prezrite si našu ponuku a dozviete sa všetko dôležité o oknách.

7. februára 2018