Okná odolné voči vlámaniu

Riziko vlámania má žiaľ stúpajúci trend a praktiky zlodejov sú čoraz vyspelejšie.

Zlodej si môže z vášho domu, či bytu niečo odniesť (teda niečo ukradnúť), ak ho niekto zastihne a prekvapí môže mu ublížiť (podľa prieskumu väčšina zlodejov si volí na vlámanie čas, keď sú obyvatelia domu prítomní a spia), no hlavne naruší vaše súkromie a vynuluje istotu bezpečia vášho domu, či bytu.

Dobrou správou je, že zlodej nemá veľa možností, ako vniknúť do vášho domu. Môže si zvoliť jedno z okien (alebo terasových, či balkónových dverí) a túto cestu si vyberie zlodej až v 84% prípadoch, alebo vchodové dvere, prípadne garážovú bránu. Predpokladáme, že dieru do steny, alebo strechy zlodej robiť nebude, aj keď vylúčené to nie je…

Aby ste vy a vaša rodina pokojne spali, môžete si zabezpečiť jednotlivé potencionálne miesta vstupov pre zlodejov do vášho domu aktívnymi, alebo pasívnymi bezpečnostnými prvkami.

Pasívne bezpečnostné prvky:

  • bezpečnostná kľučka,
  • kovanie so zvýšenou odolnosťou voči vlámaniu bez kategorizácie, alebo s kategorizáciou jednotlivých tried odolnosti,
  • bezpečnostné sklo,
  • vlepovanie skla do okenného krídla,
  • zosilnené oceľové výstuže v okne,…

Aktívne bezpečnostné prvky:

  • magnetické detektory pripojiteľné na ústredňu poplašného systému prepojené káblom,
  • magnetické detektory pripojiteľné na ústredňu poplašného systému prepojené bezdrôtovo.

Potrebné je uvedomiť si, aké veľké riziko vlámania podstupujeme a teda aké bezpečnostné prvky do okna zvoliť. So stúpajúcim rizikom, teda v prípadoch, keď sa náš dom (či iná stavba, napr. chata) nachádzajú na odľahlom mieste, alebo sa snaha o vlámanie dá očakávať z iných dôvodov volíme vyššiu odolnosť, viac bezpečnostných prvkov, vo vyšších triedach odolnosti.

Proti najbežnejšiemu spôsobu vlámania, ktorý žiaľ zvládne každý vandal, či „feťák“ postačí okno vybaviť základným kovaním s 2 bezpečnostnými zamykacími bodmi. Tieto 2 zamykacie body majú všetky plastové okná z ponuky Ekoprofil už v základe. Odporúčame okno vybaviť bezpečnostnou kľučkou, ktorá odolá druhému najbežnejšiemu spôsobu vlámania. Kovanie je možné dovybaviť ďalšími zamykacími bezpečnostnými bodmi, alebo priamo celým súborom elementov v jednotlivých bezpečnostných triedach.

Vašu istotu pokojného spánku, ale aj komfort bývania zvýšia magnetické detektory plášťovej ochrany, pri ktorých sa môžete napr. v noci pokojne pohybovať v dome, či byte, vetrať sklopeným oknom a ústredňa poplašného systému stráži celý plášť domu. Pri akomkoľvek nechcenom otvorení okna signalizuje stav poplachu.

Je potrebné si uvedomiť, že zlodejovi postačí pár okamihov, aby si odniesol svoj vysnívaný lup, preto môže byť pre neho prijateľná aj cesta hlučného rozbitia skla, vtrhnutia do domu na niekoľko sekúnd a okamžitý únik. V takomto prípade nepomôže ani poplašný systém, len mreža, alebo sklo, so zvýšenou odolnosťou voči rozbitiu. Takéto sklo je mimoriadne ťažko rozbiteľné a zlodej strávi dlhý čas jeho prekonaním. Poplašné zariadenie v kombinácii so senzorom rozbitia skla už vykonajú svoju prácu a vy budete mať dostatok času privolať políciu.

Všetky tieto bezpečnostné prvky je možné do vašich nových okien zakomponovať samostatne, alebo formou zvýhodneného balíku.