Ako fungujú protihlukové sklá?

Ruší vás hluk z premávky na ceste, alebo sa nemôžete sústrediť napr. na prácu, či učenie kvôli detskému kriku z ihriska pri bytovke? Okno so zvýšenou odolnosťou proti hluku by mohlo byť riešením. 

Zvukotesné okno funguje tak, že vytvára bariéru medzi zvukom v exteriéri a vašimi ušami v interiéri domu či bytu. Okno preberá mechanickú energiu zvukovej vlny a zachytáva ju do rozsahu 90 až 95 % väčšiny zvukov. Mnoho zvukotesných materiálov blokuje stredné až vyššie pásmo frekvencií, ako je ľudský hlas a štebot vtákov. Problematickejšie sú niektoré hlboké frekvencie, ktoré sa blokujú oveľa ťažšie (napr. zvuk lietadla alebo staršieho nákladného auta), takže s tým je nutné počítať.

Najčastejšie používanou veličinou z hľadiska akustických vlastností sklených výplní je index zvukovej nepriezvučnosti Rw, vyjadrovaný v jednotkách dB. Ich hodnota určuje izolačnú schopnosť prvku proti zvuku šíriacemu sa vzduchom.

Zvukovo izolačné sklá sa vyrábajú z rozlične hrubých tabulí skla, doplnených o akustické fólie – vrstvené sklo. V izolačnom 2-skle či 3-skle môže byť jedno alebo viac skiel so zvýšenou akustickou odolnosťou a samotný výsledok – t.j. index zvukovej nepriezvučnosti je závislý od ich kombinácie. Základné izolačné 2-sklo má Rw=33 dB a najlepšie bežne dostupné akustické sklá majú Rw=55 dB (sú zložené z viacerých tabulí skla s rozličnou hrúbkou a viacerých vrstiev akustických fólií). Každopádne aj útlm „pár“ decibelov naviac je veľkou úľavou od hluku.

Izolačné sklá v oknách, ktoré majú v skladbe vrstvené sklo, slúžia zároveň ako bezpečnostné zasklenie, nakoľko po ich rozbití drží sklo v celosti a nie je jednoduché porušiť jeho celistvosť.

Pre akustickú izoláciu okna je kľúčový aj prítlak krídla okna na rám. Ak teda okenné krídlo nedolieha správne na celú plochu rámu potrebným prítlakom, prenikne do interiéru aj napriek špeciálnemu protihlukovému sklu mimoriadne veľké množstvo hluku. Výmena samotných skiel nie je teda garanciou požadovaného výsledku. Samozrejme, okná s lepšou izoláciou proti hluku sú finančne výrazne náročnejšie než tie klasické, no z dlhodobého hľadiska ide o veľmi dobrú investíciu. Ak je hluk jedným z podstatných problémov v rámci vášho bývania, investícia do nových okien sa rozhodne oplatí.

Tlmenie hluku jednotlivých profilov plastových a hliníkových okien v našej ponuky nájdete >>>TU<<<

11. januára 2023