Nevídané možnosti farieb hliníkových okien

Hliníkové okná majú väčšiu pevnosť, dlhšiu životnosť, minimalistickejší dizajn, oveľa väčšie možnosti na výrobu skutočne veľkých rozmerov okien a taktiež mimoriadne veľké spektrum farebných prevedení.

Technologicky sa hliníkové profily môžu farebne upravovať štyrmi rozličnými spôsobmi:

  1. nástrekom farbou,
  2. nástrekom farbou a zapečením vzoru s drevodekorom,
  3. kašírovaním PMMA fóliou,
  4. chemickou reakciou – tzv. anódovaním.

Vzorkovník farieb

1. Nástrek farbou je najčastejším spôsobom povrchovej úpravy hliníkových profilov na výrobu okien. Profily sa však nestriekajú mokrým procesom, ako napr. autá, ale farebným práškom – technológia sa nazýva „komaxitovanie“. Princípom je elektrostatické nabitie prášku a lakovaného profilu protikladnými nábojmi, vďaka čomu sa prášok udrží na hliníku. Následne sa vypaľovaním v peci pri 180oC nanesená prášková farba zafixuje a vytvorí celistvú mimoriadne odolnú vrstvu.

Výber zahŕňa stovky odtieňov z palety RAL – obvykle v polomatnej farbe (RAL = medzinárodná farebná stupnica, pričom napr. RAL 7016 označuje farbu antracit, RAL 9006 označuje striebornú farbu atď.). Okrem polomatných farieb sú na výber aj matné štruktúrované farby, ktoré dávajú oknu mimoriadne atraktívny vzhľad. Štruktúrované farby sa nanášajú vždy v hrubšej vrstve, preto majú vyššiu odolnosť voči oderu a nárazu. Samostatnou skupinou sú farby metalické (rovnako obvykle polomatné) a zvláštnu zmienku si zaslúžia metalické matné farby so štruktúrovaným povrchom. Tieto dodajú oknám neobvyklú eleganciu. Lesklé farby sa pri výrobe hliníkových okien obvykle nepoužívajú. Tieto metalické farby (či už polomatné, alebo matné štruktúrované) sú označované kódom výrobcu farby, iba niekoľko málo má aj označenie v stupnici RAL. Na hliníkové okná Ekoprofil sú používané najmä farby od lídra na trhu – spoločnosti Akzo Nobel a Tiger. Obe tieto spoločnosti už roky dávajú veľký dôraz na kvalitu, dizajn a odolnosť povrchov v stavebnom sektore.

2. Technológia farbenia práškovou farbou sa vývojom doplnila o možnosť aplikácie fólie so vzorom drevodekoru, čím sa rozšírilo spektrum farieb. Takýmto spôsobom sa na základnú, obvykle hnedú farbu v rozličných odtieňoch aplikuje fólia so vzorom príslušnej dreviny a táto fólia sa zapečie do vrstvy farby, čím vytvorí jednoliatu vrstvu. Takáto farebná úprava je taktiež mimoriadne odolná voči škrabancom a nárazom. Variantov týchto drevoimitačných prevedení je niekoľko desiatok.

3. Kašírovanie fóliou je postup využívaný pri aplikácii farby na plastové profily, no zriedkavo sa využíva aj na profily hliníkové. Technologicky sa jedná o potiahnutie (prekrytie) profilu kvalitnou fóliou, vyrábanou z nosnej PMMA alebo PVC fólie, potlačenou daným dekorom či súvislou farbou, prekrytou transparentnou ochrannou PMMA vrstvou. Táto technológia sa v istých prípadoch môže stať jedinou možnosťou, najmä v prípadoch ak je požiadavka na zladenie farby, napr. hliníkových dverí s plastovými oknami, a takúto farbu, alebo drevodekor nie je možné aplikovať na hliníkový profil iným spôsobom. Hlinkové okná upravené takouto technológiou majú nižšiu odolnosť voči poškodeniu a celkovo sa nepreferuje.

4. Najsofistikovanejším postupom, na farbenie hliníkových profilov je zafarbenie v chemickom kúpeli, pri ktorom zreaguje surový hliník s chemickými roztokmi. Profily sa ponoria do zásaditého roztoku, čím dosiahnu matný povrch. Následne je do profilov zapojená anóda a takto sa ponoria do elektrolytického roztoku. Profily tak získajú atraktívny metalický povrch rozličných farieb – od striebornej až po čiernu. Tieto farby sa vo všeobecnosti označujú ako „elox“ (napr. strieborný elox, modrý elox, bronzový elox, čierny elox,…)

Nič zriedkavé nie je, ak sú hliníkové okná odlišnej farby z interiérovej strany voči exteriérovej strane (pričom nie je podmienka, aby v interiéri bola farba biela) aj keď najčastejšie sa obe strany farbia rovnako. Pri plastových oknách sme zvyknutí, že biele okná sú v základnej cene, farebné prevedenie z exteriérovej strany je príplatkové a farebné prevedenie z oboch strán je príplatkové ešte výraznejšie. Pri hliníkových oknách sa cena za farbu určuje podľa výberu – základnou cenou začínajú polomatné prevedenia (obojstranne biele vs. obojstranne čierna či antracitová budú mať podobnú cenu), nasledujú štruktúrované povrchy, drahšie sú drevodekory a anódované farby. Ak je odlišná farba v exteriéri voči interiéru (aj keď sa jedná o bielu farbu) je cena vždy vyššia.

Radi vám pri rozhodovaní sa o farbe poradíme v našich showroomoch, kde si vybrané farby pozriete priamo na vystavených oknách, prípadne vo vzorkovníkoch. Možnosť, že by ste si nevybrali, vylučujeme 😊

13. marca 2023