Komory v okenných plastových systémoch

Keď hovoríme o oknách 3, 4, 5 alebo viac komorových, hovoríme o  technickom parametri PVC profilov. To znamená, že profily majú komory a každá komora plní svoju vlastnú úlohu.

Hlavnou úlohou všetkých komôr je obmedzenie úniku tepla, pričom posledná vonkajšia komora slúži aj na „dehydratácia“ respektíve na odvedenie vody, ktorá vznikne nahromadením v okne pri vysokej vlhkosti prípadne prudkého dažďa. V komore je vyfrezovaný odvodný kanálik, ktorým voda vytečie z rámu okna.

Vo väčšine prípadoch je v strednej najširšej komore oceľová výstuž rôznych hrúbok, najčastejšie od 1,5 do 2,25 mm, ktorá ma za úlohu posilniť profil a zabrániť takzvanému krúteniu. Použitý materiál výstuže ako aj tvar a hrúbka majú veľký význam pri montáži okien ako aj počas ich celej životnosti.

Počet a veľkosť ostatných komôr ovplyvňuje prechod chladu. Teoreticky čím viac je komôr a majú väčšiu hrúbku tým je to lepšie z hľadiska izolácie, pretože akýkoľvek priestor kde je vzduch je izolantom. V praxi však musíme pamätať na to, že zlepšenie tepelných parametrov je len v tom prípade, že šírka komory nie je menšia ako 5 mm. Takže úzky 5 komorový profil (o šírke 58-60mm) z technického hľadiska, nemá žiaden význam nakoľko stredná komora má rádovo 35 mm a na ostatné 4 komory zostáva 25 mm avšak z tohto rozmeru musíme odrátať hrúbku plastu, ktorý je rádovo na vonkajšej strane profilu 3 + 3 mm a medzi každou komorou 1 mm takže po zrátaní plastu dostaneme 14 mm na 4 komory, čo je nedostatočné.

Historicky vzaté, pred niekoľkými rokmi boli bežné v Európe úzke 3 komorové profily (58-60mm). Pri použití štandardného skla s tepelnou priepustnosťou U = 1,6 až 2,9 W/m2K.
V súčasnosti sa Európa drží štandardu – pri skle: U = 1,1 W/m2K
pri počte komôr: v prípade profilov bielej farby – 5 komôr,
v prípade farebných profilov – 4 komory.

Samozrejme na trhu sa môžete stretnúť so 6, 7 a dokonca aj 8 komorovými profilmi. V skutočnosti je potrebné zvýšiť predovšetkým hrúbku profilu aby spĺňal technické parametre. Avšak náklady na takéto robustné profily sú oveľa vyššie ako na profily 5 komorové a teda cena okna výraznejšie narastá. Na zváženie je celkový efekt.

Ukážka tepelnej priepustnosti profilov:

Úzky 3-komorový profil: Asi 1 ,7-1, 9 W/m2K

Úzky 5-komorový profil: Asi 1 ,5-1, 7 W/m2K

Profil 3-komorový široký: Asi 1 ,5-1, 6 W/m2K

Profil 4-komorový široký: Asi 1 ,4-1, 5 W/m2K

Profil 5-komorový široký: Asi 1 ,3-1, 4 W/m2K

Profily 6 a viac komorové: Asi 1 ,2-1,3 W/m2K