Čisté okná bez starostí a šmúh. Dá sa to?

 

Umývanie okien nemá rád takmer nikto. Táto namáhavá činnosť veru nepatrí medzi obľúbené domáce práce, no keď je svetla v domácnosti akosi menej, nastáva čas poriadne ich vyumývať. Hlavne bez šmúh! Poradíme vám, ako na to a vaše okná sa budú lesknúť ako nové.

Čistenie okien

Zdroj: freepik.com

Ako často umývať okná

Pravda pravdúca je, že nič v našej domácnosti nevydrží v bezchybnom stave, ak tomu nevenujeme patričnú starostlivosť. Či ide o chladničku, práčku, kávovar, alebo vysávač, myslime na ich údržbu. Pravidelne čistime filtre, odstraňujme nečistoty a vodný kameň a spotrebiče nám budú slúžiť mnoho a mnoho rokov, a navyše budú naozaj vyzerať takmer ako nové. Toto isté platí aj pre okná.

Čím častejšie si spomenieme, že ich treba vyčistiť, o to menej práce budeme mať s umývaním a zároveň sa postaráme o perfektný vzhľad skiel, ako aj plastových častí. Nezabúdame pri tom na pravidelné nastavovanie kľučiek na zimný alebo letný režim a premazanie kovových častí.

Na čo myslieť pri umývaní okien

Pri čistení okien starostlivo vyumývajte aj sieťky proti hmyzu, látkové rolety alebo horizontálne žalúzie a vnútorné priestory okna okolo tesnenia, kde sa hromadí prach alebo hmyz. Kto má poruke elektrický čistič okien, má vyhraté, pravda je však tá, že plastové časti okna a všetky ostatné detaily aj tak treba čistiť ručne.

Výhoda však je, že pri čistení viacerých okien naraz vás nebudú tak veľmi bolieť ruky. Vytvorte si zvyk umývať okná nielen dvakrát za rok, na Vianoce a Veľkú noc, ale radšej aj 4-krát a viac. Obzvlášť to platí, ak žijete v prašnom a rušnom mestskom prostredí.

Misia: okná bez šmúh

Kým sa pustíte do leštenia okien, predchádza tomu tá špinavá časť práce. Leštenie si vždy nechávajte na posledný krok, aby ste si okná zbytočne neofŕkali špinavou vodou. Tiež ste to doteraz robili tak, že ste sklo vyumývali od prachu a nečistôt vodou so saponátom, a keď sklo vyschlo, pustili ste sa do leštenia prípravkom určeným na sklá a zrkadlá?

Keď na okná lepšie zasvietilo slnko, mohli ste si všimnúť, že sú samá šmuha a veľmi dobre vidieť, akým smerom po okne putovali vaše ruky. Šikovné gazdiné však majú vychytávky na všetko, a to platí aj pre umývanie a leštenie okien.

Zdroj: freepik.com

Hlavné je neumývať okná počas krásneho slnečného dňa, lebo vtedy čistiace prostriedky rýchlejšie vysychajú a majú na svedomí vznik nepekných šmúh. Krásne počasie by vás nemalo zlákať na umývanie okien, radšej si počkajte na pochmúrny deň, aspoň zabijete nudu.

Ak je teplota vzduchu pod 5 stupňov Celzia, nechajte si túto činnosť na inokedy.. Tak ako v slnečný deň prípravok rýchlo vyschne, v chladný deň zasa jednoducho zamrzne. Ideálna teplota vody na umývanie okien by mala byť okolo 30 stupňov Celzia. Čo ale od nej naliať, aby sa okná skutočne leskli?

Umývali ste doteraz okná saponátom na riad? Výborne, ale po čistení na ne už nestriekajte prípravok na sklo. Podobne ako saponát môže poslúžiť aj aviváž na bielizeň alebo klasický žihľavový šampón. Okná po umytí stačí vytrieť čistou handrou dosucha.

Ak na to radi idete eko cestou, potom vám bude stačiť aj pohár octu alebo citrónovej šťavy do 5 litrov vody. Len čo okná umyjete týmto roztokom, už ich len pretrite dosucha čistou handrou, novinovým papierom alebo rovnomerne prejdite po skle gumenou stierkou.

Nesľubujeme vám, že sa pri umývaní okien nespotíte, avšak výsledný efekt bude stáť za to! Čisté okná sa nádherne lesknú, voňajú a prepustia do domácnosti oveľa viac svetla zvonka. Nebudete sa vedieť vynadívať!

11. októbra 2022