Päť výhod výmeny vašich starších okien

Nič nie je večné a taktiež aj okná na vašom dome starnú a strácajú svoje vlastnosti. Možno sa dajú stále otvárať a nevyzerajú až tak zle (veď majú napríklad len 15 rokov), no ich izolačné a tesniace schopnosti sú pravdepodobne nevyhovujúce. O odolnosti voči vlámaniu ani nehovoriac.

Okná medzigeneračne zaznamenali veľký pokrok vo vývoji. Ak rozmýšľate nad výmenou starších okien za nové, dajte si na misky váh oproti sume za nové okná týchto päť výhod, ktoré vám nové okná prinesú.

výmena - rekonštrukcia okien ekoprofil.sk1) Neporovnateľné izolačné vlastnosti

Ceny energií už nižšie asi nikdy nebudú, preto najväčším prínosom je úspora na vykurovaní. V starých oknách máte pravdepodobne dve samostatné sklá alebo zastaralé a zostarnuté izolačné dvojsklo. Moderné plastové okno súčasných parametrov bude mať prestup tepla Uw pod 1,0 W/(m2.K), teda úniky tepla cez okno budú cca tretinové. Tretinové za predpokladu, že staré okno tesnilo. To zrejme tiež nie je pravda a predpokladáme, že staré okno netesnilo. Úniky tepla cez nové okno budú reálne možno päťkrát menšie ako cez staré netesniace okno. Odporúčame vybrať si okno s nadčasovými parametrami tak, aby investícia priniesla očakávaný efekt (určite trojsklo, teplý rámik, profil so stredovým tesnením a celkové Uw pod 0,80 W/(m2.K).

2) Neporovnateľný komfort používania

Nové okná sú plne funkčné, dajú sa jednoducho a pohodlne otvárať, sklápať či posúvať. Na moderných oknách súčasnosti sú obvykle použité komponenty vysokej kvality. Do okien sa pridali niektoré funkcie, ktoré staršie okná nemajú – napr. mikroventilácia, polohovateľné vetranie, kovanie bezpečné pre deti či seniorov… V minulosti neboli dostupné tak prepracované posuvné systémy. Dnes nie je problém mať posuvné terasové dvere s otváracím krídlom širokým až tri metre. Niektoré typy okien a dverí môžu mať motorické otváranie, otváranie riadené snímačom odtlačkov prstov či automatické vetracie klapky.

3) Neporovnateľná odolnosť voči vlámaniu

Okná starších generácií dokáže jednoducho prekonať aj zlodej “amatér”. Ak sa obávate vlámania do vášho domu či bytu, je na mieste vyzbrojiť vaše staré okná bezpečnostným kovaním, čo obvykle nie je celkom jednoduchou záležitosťou. Druhou možnosťou je staré okná bez bezpečnostných zamykacích prvkov vymeniť. Moderné okná majú bezpečnostné prvky zabraňujúce najčastejším spôsobom vlámania. Naviac ako príplatkovú výbavu si môžete zvoliť bezpečnostné kľučky, bezpečnostné sklo alebo magnetické detektory napojiteľné na zabezpečovací systém domu.

4) Neporovnateľný vzhľad okna

Nové okno je krásne, má žiarivú farbu a vy si pri výbere môžete vybrať niektoré zo 133 farebných prevedení. Súčasné technológie laminovacích fólií, ktoré sa používajú nielen na prevedenia imitujúce drevo, ale aj na pastelové či metalické farby, sú vysokej kvality a ich životnosť presahuje životnosť okna ako celku. Keď už vyberáte nové okná, vyberte si farbu, ktorá sa najviac hodí k dizajnu domu. Vhodným výberom farby dokážete výrazne ovplyvniť celkový vzhľad domu. Výber farieb je takmer nekonečný.

5) Možnosť doplnenia tieniacej techniky

Meniaca sa klíma nás čoraz viac núti zaoberať sa tienením či chladením domácností. Keď už budete rekonštruovať dom alebo len samostatne meniť okná, informujte sa o možnosti doplnenia vonkajšej tieniacej techniky k oknám. Vonkajšie žalúzie, rolety alebo screeny dokážu okrem zatienenia, a teda ochrany pred prehrievaním interiéru zvýšiť izolačné vlastnosti okien počas zimných mesiacov a tým zvýšiť úspory na vykurovaní. Naviac dotvoria atraktívny a moderný dizajn celého domu.

V prípade, ak zvažujete výmenu starších, už len čiastočne vyhovujúcich okien za nové, získate za svoje peniaze skutočne mnoho benefitov. Príďte sa poradiť do predajní a showroomov Ekoprofil, urobiť si predstavu o cene za nové, moderné okná a o výhodách, ktoré pri výmene získate.

Related Posts