Izolačné sklá vo vašich plastových, drevených alebo hliníkových oknách nie sú lacnou záležitosťou. Tvoria niekedy aj viac ako polovicu ceny celého okna.
Izolačné sklá dosahujú svoje úžasné izolačné vlastnosti predovšetkým vďaka pokoveným vrstvám. Tieto mikrotenké vrstvy naneseného kovu odrážajú časť tepelného žiarenia smerom von a rovnako smerom dnu – ako zrkadlo.
Prirodzene, časť tepelného žiarenia prestupuje cez izolačné sklo oboma smermi.
Praskne aj bez dotyku
To, že si nemajú vaše deti o sklo kopať loptu je celkom jasné, ale vedeli ste, že izolačné sklo v okne môže prasknúť aj bez vášho dotknutia?
Nie je správne umiestňovať do tesnej blízkosti izolačného skla vašich okien prekážky (hrubé závesy, vankúše, stoličky alebo napríklad kufor).
Tie by mohli brániť úniku prestupujúceho tepla a teplo by sa nahromažďovalo v izolačnom skle. Tmavý predmet umiestnený tesne za sklom môže spôsobiť nahriatie skla na teplotu aj okolo 80 oC. Takúto vysokú teplotu nemusí sklo v plastovom, drevenom či hliníkovom okne vydržať a môže prasknúť.
Stalo sa to aj v Tatrách
Chyžné v populárnom tatranskom hoteli sa čudovali, prečo im neustále praskajú sklá na izbách. Súvis medzi praskaním skiel v plastových oknách a pekne uloženými vankúšikmi na parapete, tesne pri skle im nenapadol ani vo sne.