Aká je vhodná cena plastového okna?

Cena je veľmi vážnym argumentom pri nákupe asi každej veci. Rovnako tomu je aj pri výbere okien, hoci výber nízkej ceny môže byť v konečnom dôsledku príliš drahý. Vymieňať niekoľkoročné okná, ktoré nie sú funkčné, netesnia alebo majú podpriemerné izolačné vlastnosti a uniká cez ne príliš veľa tepla, asi nechce nikto.

nové plastové okno ekoprofil.skCenu okna ovplyvňuje najmä materiál, z ktorého sú vyrobené. Samozrejme, najnižšiu cenu majú plastové okná, nasledujú okná drevené a najvyššou cenovkou disponujú okná hliníkové.

Nízka cena plastových okien nie je však vôbec známkou zlej voľby. Práve naopak, plastové okná môžu mať výborné izolačné parametre, vysokú spoľahlivosť a odolnosť voči vlámaniu, užívateľský komfort a dokonalý dizajn. Ich cena závisí najmä od použitého plastového profilu, tiež od zvoleného zasklenia, ale aj od výrobných nákladov.

Profilové systémy na trhu môžu byť od renomovaných výrobcov, ktorých značky sú známe a overené (určite ste už počuli názvy Deceuninck, Salamander, Aluplast, Rehau či Veka), ale aj od neznámych výrobcov – rôzne bezmenné profily, ktoré sú obvykle lacnejšie, no za ich nižšou cenou sa obvykle skrýva aj nižšia kvalita. Rozdiel medzi overeným, značkovým profilom a bezmenným profilom sa môže v cene okna prejaviť do výšky 10 % z ceny.

Taktiež je veľmi dôležité, či si vyberáme základný variant od daného výrobcu, pričom základné systémy majú obvykle 5 komôr a nemajú stredové tesnenie. Lepšie, modernejšie systémy majú vždy stredové tesnenie a obvykle 6 komôr. Okno na vrchole ponuky sa od toho základného môže líšiť do 20 % z ceny.

Zatiaľ sme nehovorili o vplyve farby plastového profilu na cenu okna. Jednostranná farebná úprava okna vás vyjde + cca 15 až 20 %, obojstranná farebná úprava zas na + cca 30 %.

Na adresu zasklenia možno povedať, že 3-sklo sa oproti 2-sklu prejaví nárastom ceny okna o cca 25 € / m2 okna. Nad 2-sklom na rodinný dom sa rozhodne neoplatí rozmýšľať a bez zaváhania vám 3-sklo odporučíme aj do bytu. Prínos 3-skla v podobe úspor na vykurovanie, prípadne chladenie, ako aj v podobe zvýšeného komfortu je oveľa vyšší ako jeho cena. Samozrejme aj 3-sklá majú rozličné parametre – solárne zisky, prestup svetla, no azda najdôležitejší je prestup tepla. Hodnota Ug rovná 0,5 W/(m2.K) je aktuálne najlepšia, pokiaľ zohľadňujeme ekonomickú návratnosť investície. Viac o téme 3-skiel nájdete v tomto článku.

Vlastnosti skla ovplyvňuje aj použitý dištančný rámik v skle. Odporúčaný teplý rámik dvíha cenu okna o cca 2-4 %, pričom v lepších variantoch okien je už zahrnutý v základnej výbave okna.

Zvolené okenné kovanie sa na celkovej cene okna neprejaví až tak výrazne, aby sme mu venovali osobitnú pozornosť. Oveľa výraznejšie sa prejavia výrobné náklady a ich rozdiel v prípade modernej, plne automatizovanej fabriky, voči výrobným nákladom malej firmy, ktorá nemá potrebnú efektivitu pri produkcii.

Cenu okien si viete presne vykalkulovať aj sami a okamžite. Jednoducho použite online kalkulačku, vyberte si medzi základným systémom a top prevedením, zvoľte delenie a otváranie, farbu, doplnky a všetko ostatné… Cena z online kalkulačky je dobrou pomôckou pre získanie predstavy o cene, prípadne si vykalkulované okná môžete rovno objednať aj s dopravou ku vám na stavbu.

Related Posts