Ako esteticky a funkčne zabudovať žalúzie do fasády?

Autor: Mgr. Peter Podpleský, špecialista na tieniacu techniku
 
Nemáte celkom jasno, ako zabudovať vonkajšie žalúzie do fasády? Koľko a akú izoláciu je možné použiť na zateplenie priestoru medzi prekladom a boxom na žalúzie? Máte však jasno v tom, že žalúzie potrebujete a chcete ich mať na svojom dome.
 
Pre odborníka, ktorý robí robí tieto práce denne, to nie je problém. Radi vám s tým pomôžeme.
 
Box na vonkajšie žalúzie má optimálnu hĺbku 13,5 cm. Pritom nie je rozhodujúce, či sa budú do boxu inštalovať žalúzie typu C80, Z70, Z90, či S90. Box musí mať minimálny rozmer 13 cm kvôli procesu montáže. Preklad alebo veniec nad oknom, pred ktorý sa bude box na žalúzie montovať, je nutné dostatočne zaizolovať. V súčasnosti najčastejšie používaná skladba steny na novostavbách je 30 cm murivo (tehla alebo pórobetón) a 15 až 20 cm izolácie.
 
Najvhodnejším riešením je zahrnúť izoláciu pred preklad či veniec už v hrúbke muriva. Takto to však v projekte býva riešené zriedkavo. Projektant vášho domu by mal navrhnúť skladbu a množstvo izolácie na preklady, t.j medzi preklad a samotný box žalúzie.
 
Na väčšinu stavieb prichádzame a preklad je potrebné zaizolovať. Z hrúbky budúcej izolácie na celom dome nám box na žalúziu ukrojí podstatnú časť z tohto rozmeru (spomínaných 13,5 cm). V prípade najbežnejšieho prevedenia boxu na žalúzie – podomietkového – musíme ešte počítať 1 cm hrúbky na polystyrén nalepený spredu boxu, aby bolo možné box sceliť so zvyškom fasády – zasieťkovať do lepidla a natiahnuť fasádnu farbu.
 

Najbežnejšie prevedenie boxu na žalúzie

 
K hrúbke izolácie (na obrázku označené “a”) berieme do úvahy aj 1 cm naviac, predstavujúci vrstvu lepidla medzi izolantom a murivom (b). Ak teda plánujete zatepliť dom 15 cm izoláciou, máme k dispozícii 16 cm na izoláciu prekladu (e), zároveň na box na žalúziu (d) a 1 cm predný polystyrén (c). Do úvahy berieme aj 0,5 cm rezervy na nepresnosť prekladu (f). Naši technici a odborní predajcovia ochotne prekonzultujú štandardne uplatňované možnosti riešenia zateplenia prekladov, či vencov s vašim projektantom, aby takto navrhnuté riešenie odobril vzhľadom na množstvo a zloženie izolácie celého domu. 
 
detail skadby zabudovania vonkajšej žalúzie do fasády - podomietkový box.

Reálne príklady pre podomietkový box na žalúzie

1) v prípade zateplenia domu 15 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 16 cm. Potrebujete 13,5 cm na box, 1 cm predný polystyrén a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 1 cm.
2) v prípade zateplenia domu 16 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 17 cm. Potrebujete 13,5 cm na box, 1 cm predný polystyrén a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 2 cm.
3) v prípade zateplenia domu 18 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 19 cm. Potrebujete 13,5 cm na box, 1 cm predný polystyrén a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 4 cm.
4) v prípade zateplenia domu 20 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 21 cm. Potrebujete 13,5 cm na box, 1 cm predný polystyrén a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 6 cm.
 

V prípade, že ste sa rozhodli pre box na žalúzie s priznaným dizajnom, máte na izoláciu o 2 cm viac. Pre vašich zatepľovačov je technicky lepšie, ak bude box cca 0,5 cm vysunutý pred finálnu úpravu fasády, takže ak plánujete zatepliť dom 15 cm izoláciou, máme k dispozícii 17 cm na izoláciu prekladu a box na žalúziu. 

Hrúbka izolácie (a), vrstva lepidla medzi izolantom a murivom (b), box na žalúziu (c), izolácia prekladu (d), 0,5 cm rezerva na nepresnosť prekladu (e).  

detail skadby zabudovania vonkajšej žalúzie do fasády - priznaný box.

Reálne príklady pre priznaný box na žalúzie

1) v prípade zateplenia domu 15 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 17 cm. Potrebujete 13,5 cm na box a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 3 cm.
2) v prípade zateplenia domu 16 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 18 cm. Potrebujete 13,5 cm na box a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 4 cm.
3) v prípade zateplenia domu 18 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 20 cm. Potrebujete 13,5 cm na box a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 6 cm.
4) v prípade zateplenia domu 20 cm hrubým polystyrénom máte k dispozícii 22 cm. Potrebujete 13,5 cm na box a pri zohľadnení 0,5 cm rezervy na nepresnosť muriva môžete na izoláciu prekladu využiť 8 cm.

Pri disponibilnej hrúbke pre izoláciu prekladu 1 cm vám navrhujeme použiť výnimočný izolačný materiál AluthermoQuattro, ktorý pri hrúbke 1 cm poskytuje ekvivatentný tepelný odpor R=5,7 čo je skutočne výnimočná hodnota. Pri disponibilnej hrúbke pre izoláciu prekladu 2, resp. 3 cm vám rovnako navrhujeme použiť výnimočný izolačný materiál AluthermoQuattro s hrúbkou 1cm a doplniť ho štandardným polystyrénom s hrúbkou 1, resp. 2 cm.

Pri disponibilnej hrúbke pre izoláciu prekladu 4 a viac cm vám navrhujeme použiť izolačný materiál na báze polyuretánu – PIR dosku, pričom vždy je nutné využiť disponibilný priestor v maximálnej miere.

Pri dodávke a montáži boxov na žalúzie ponúkame komfortné riešenie, pri ktorom realizáciu zateplenia prekladu vykoná pri montáži boxov na žalúzie naša spoločnosť. Či už sa jedná o systém boxov Combo, Frontal alebo Štandard, vieme túto významnú časť práce zrealizovať za vás. Vždy je však potrebné nechať si nami navrhnuté riešenie, vychádzajúce z dostupných priestorových možností medzi boxom žalúzie a prekladom nad oknom, odsúhlasiť vaším projektantom.  

Štandardné prevedenie “fullbody”

Štandardne sa okná v súčasnej dobe montujú na vonkajšiu hranu muriva a za najvhodnejšie a najkomfortnejšie riešenie prevedenia boxu na žalúziu je všeobecne považované celkové prevedenie (“fullbody”), kedy box vytvorí celistvý prvok, siahajúci od okna až po prednú hranu fasády. Tento celistný box zahŕňa aj bočné dielce a teda box je estetický a finálne upravený do požadovanej farby. Fullbody prevedenie boxu je dostupné v prípade systému Combo, Frontal aj Štandard, nie však pri atypických prevedeniach, ktoré taktiež realizujeme.

Naši kvalifikovaní montážnici prevedú montáž vo všetkých týchto systémoch boxov, či už priamo pri montáži okien, alebo po montáži, ešte pred zateplením domu. Realizujeme samozrejme aj dodatočnú montáž, na dokončené stavby, kedy vám navrhneme najvhodnejší tvar boxu v atypickom prevedení. 

Vieme, že keď ste si vybrali našu spoločnosť na realizáciu vonkajších žalúzií, urobili ste správne rozhodnutie. Nami vyvinuté boxy na žalúzie, ako aj 4 špeciálne spôsoby ich inštalácie a kvalifikovaní montážnici sú pre vás zárukou najlepšej voľby.   

Príďte sa poradiť do showroomov a vybrať si ten najvhodnejší spôsob montáže boxov na žalúzie pre váš dom.

Related Posts