Priznané vs. podomietkové prevedenie žalúzie a rolety


Pri výbere žalúzií a roliet máme v prvom rade na mysli funkčnosť, teda aby nám nové tienenie prinieslo očakávanú ochranu pred prehrievaním interiéru. Dizajnu však venujeme rovnakú pozornosť a chceme, aby nové žalúzie a rolety vyzerali čo najlepšie. V prípade, ak je náš dom, či byt dokončený nemáme veľa možností, ako zakomponovať žalúziový, alebo roletový box. Pri dodatočnej montáži je takmer jedinou voľbou box priznať.

Pri dodatočnej montáži je na výber iba priznané prevedenie

Priznané žalúziové aj roletové boxy sú viditeľne umiestnené na vrchnej strane okna a v tomto prípade je rozmer celej rolety či žalúzie totožný s viditeľnou výškou okna z vonkajšej strany. Box s nábalom lamiel žalúzií či pancierom rolety znižuje svetlosť okna. Nábal má výšku obvykle od 16 do 22 cm, teda táto časť je viditeľná z vonkajšej strany aj pri vytiahnutí panciera rolety alebo všetkých lamiel žalúzií.

Dizajnové rozdiely:

 • Priznané prevedenie ponúka pri širokej palete farieb možnosť estetického zladenia s farbou steny alebo okenných rámov.
 • Pri pohľade cez okno z vnútra von je viditeľná časť boxu, ktorá môže pôsobiť mierne rušivo.

Funkčné výhody:

 • Flexibilita pri montáži na rôzne typy okien vrátane tých, kde nie je možná podomietková inštalácia
 • Jednoduchší prístup pre údržbu
 • Nižšia obstarávacia cena.

Podomietkové alebo priznané prevedenie pre novostavby

V prípade novostavby je takmer vždy možné žalúziový aj roletový box zakomponovať do zateplenia alebo inej stavebnej konštrukcie podomietkovým spôsobom aj priznaným spôsobom. V tomto prípade je záležitosťou preferencií majiteľa domu, či si nábal žalúzie, či pancier rolety nechá skryť do vrstvy izolácie alebo predný kryt nechá priznaný.

Práve skryté prevedenie je obľúbené pre jeho schopnosť zlúčiť sa s architektúrou budovy, čím podporuje čistý a nenarušený vzhľad fasády. Táto možnosť je pri správnej projektovej príprave dostupná pre akúkoľvek fasádu – s povrchom so štandardnou fasádnou farbou, z fasádnych panelov, dreva, kameňa,…

Dizajnové rozdiely:

 • Podomietkové prevedenie je takmer neviditeľné, keď sú žalúzie alebo rolety vytiahnuté, čo poskytuje minimalistický a moderný vzhľad.
 • Nevytvára sa vizuálny rozdiel na oknách so žalúziami či roletami a bez nich.
 • Naopak priznané prevedenie môže farebne aj tvarovo ozvláštniť inak jednoducho navrhnutú fasádu.

Funkčné výhody:

 • Nedochádza k zmenšeniu svetlosti okien – lamely žalúzií ani pancier rolety po vytiahnutí neprekážajú vo výhľade.
 • Zvýšená odolnosť proti poveternostným vplyvom a zlepšená bezpečnosť vďaka pevnejšej integrácii do štruktúry budovy.
 • Pri priznanom prevedení, lícujúcom s fasádou vzniká cca 15 mm na lepšiu izoláciu prekladu.
 • Priznané prevedenie nemusí nevyhnutne lícovať s fasádou, čím vzniká ďalší priestor pre zaizolovanie prekladu.

Je nutné dodať, že máme skúsenosť s dodatočnou inštaláciou žalúzií aj roliet do dokončených domov, pričom nevzniká nevyhnutne negatívny jav zníženia svetlosti okna. Box žalúzie či rolety sa montuje rovnako ako pri novostavbe nad okno. Je však potrebné odstrániť čo najprecíznejšie vrstvu izolácie s povrchom fasády a osadiť priznaný box pred zateplený preklad.

Priznané vs podomietkové prevedenie žalúzie a rolety

Kombinácie farieb

Nech už dávate prednosť priznanému alebo podomietkovému prevedeniu, neobmedzujte sa na výber jednej farby pre okná, žalúziové či roletové boxy a samotné lamely žalúzií či pancier rolety. Stále modernejšou farbou je okrem antracitovej sivej aj čierna. Samozrejme tieto tmavé farby sú náročnejšie na čistenie a okrem toho tmavá farba lamiel (najmä čo sa týka žalúzií pohlcuje viac slnečného svetla a pri nepredimenzovaných plochách okien budete mať potrebu žalúzie vyťahovať, namiesto naklápania. Aj z týchto čisto praktických dôvodov nie je nevyhnutné vyberať všetky súčasti v totožnom farebnom prevedení. Naviac vhodne zvolená kombinácia žalúzií alebo roliet v niektorom z odtieňov striebornej, bronzovej alebo sivej bude aj na okne so vzhľadom dreva, ba aj v čiernom prevedení vyzerať skvelo. Trochu odvážnejšou kombináciou vašich okien s napríklad zelenou alebo bordovou vytvoríte vysoko originálny vzhľad celého domu.

Záver:

Pri výbere medzi priznaným a podomietkovým prevedením žalúzií a roliet na novostavbe je dôležité zvážiť estetický dopad na celú architektúru domu. Pri dodatočnej inštalácii je výber oveľa jednoduchší, keďže na výber je iba priznané prevedenie žalúziových aj roletových boxov.

27. marca 2024