Ako ochrániť interiér pred prehrievaním?

Stále viac majiteľov bytov a domov trápi prehrievanie interiéru silným letným slnkom. Keď je slniečka príliš veľa a štandardné interiérové žalúzie alebo rolety nepostačujú, je potrebné niečo podniknúť.

V zásade máme 3 možnosti…

  • Ochladiť vyhriaty interiér klimatizáciou;
  • Nevpustiť slnečné lúče do interiéru a zabrániť prehrievaniu;
  • Presťahovať sa do chladnejšej lokality 🙂 

Klimatizácia má samozrejme svoje kladné aj záporné stránky… nejedná sa len o vysoké prevádzkové náklady, ale aj zo zdravotného hľadiska nie je pre každého celkom vyhovujúca. 
Na zabránenie prieniku slnečných lúčov do interiéru vám vedia poslúžiť prvky vonkajšieho tienenia – žalúzie, alebo rolety, alebo rolety screen. Práve prvé menované žalúzie sa tešia mimoriadnej obľube z dôvodu vysokej účinnosti, vizuálnej atraktivite a mnohým variantám montáže.
V prípade, ak zvažujete tienenie až vtedy, keď už bývate… teda byt, alebo dom je už dokončený, máme pre vás riešenie – vonkajšie žalúzie v systéme Panelák.

Celý mechanizmus žalúzie – teda nosný profil, motor alebo prevodovka pre manuálne ovládanie aj samotný nábal lamiel je uložený za krycím plechom. Tento montujeme na špeciálne konzoly, alebo priamo do prekladu nad oknom.

Krycí plech môže mať mnoho farebných prevedení… obvykle sa volí rovnaká farba pre krycí plech aj pre samotné žalúziové lamely.

Do takto vytvoreného priestoru zavesíme žalúzie na nosnom profile, spolu s motorom alebo prípravou pre manuálne ovládanie.

Krycí plech zakryje vrchnú časť rámu, krídiel a čiastočne aj presklenú plochu. Jeho výška je od 16 cm, až po 26 cm pre vysoké oknábalkónové dvere.

Na vedenie lamiel vo svojej osi na obe strany doplníme vodiace lišty, ktoré prichytíme do okna pomocou špeciálnych konzol alebo do bočných ostení.

Motorické ovládanie na vypínač je jednoznačne voľbou číslo 1. V ojedinelých prípadoch, kedy nie je možné k oknu dotiahnuť prívod elektriky skutočne nie je na výber a je nutné zvoliť žalúzie s manuálnym ovládaním. Len pre zaujímavosť… žalúzie s manuálnym ovládaním sú oproti tým s motorom ovládaným vypínačom lacnejšie len o cca 40€. V prípade, ak by ste volili motor na diaľkové, bolo by toto riešenie o ďalších cca 100€ drahšie.

Kábel pre napájanie motora je ideálne vyviesť na vrchnej hrane okna, na ľubovoľnej strane, no naši majstri si poradia aj vtedy, ak máte von vyvedený prívodný kábel na spodnej úrovni okna.

Správna voľba farby

Pre biele okná odporúčame voliť striebornú farbu. Táto veľmi dobre pasuje ku väčšine farieb okien. Naviac strieborné žalúzie odrážajú slnečné lúče najefektívnejšie, absorbujú menej tepla ako tmavé farby a budú vyžadovať menej časté umývanie…

dreveným oknám alebo plastovým oknám s drevodekorom mimoriadne vynikne bronzové prevedenie… označované ako „VSR“.

V sortimente máme viac ako 20 farebných prevedení… aj veľmi obľúbený antracit či nové odtiene sivej a viaceré moderné sivé metalické farby.

Vonkajšie žalúzie

Na záver:

Naše vonkajšie žalúzie Z90 GEN3 v systéme Panelák pre dodatočnú montáž dokážu mimoriadne účinne eliminovať prehrievanie interiéru a to reálne až o 7o Celzia, ochránia vás pred nechcenými pohľadmi z ulice či od susedov a v neposlednej rade je to jedinečný dizajnový výrobok, zatraktivňujúci celý dom.

Vonkajšie žalúzie

Video z montáže vonkajších žalúzií v systéme PANELÁK si môžete pozrieť na našom Youtube kanáli:

27. júla 2023