Bezpečnosť plastových okien nie je samozrejmá

Autor: Dušan Knapec, hlavný technológ spoločnosti Ekoprofil

Zlodeji si najčastejšie ako spôsob vniknutia do cudzieho domu zvolia okno (alebo balkónové či terasové dvere); a to až v 84 % prípadov. Štandardné plastové okno prekoná zlodej za pár okamihov, bez nutnosti použitia špeciálneho náčinia. Postačí menšie páčidlo a aj amatér okno prekoná. 

plastové okná bezpečnosť ekoprofil.sk

Bezpečnosť na prvom mieste

Okno je možné vybaviť bezpečnostným kovaním, ktoré dokáže veľmi účinne odolať najbežnejšiemu spôsobu vlámania vypáčením. Okná z ponuky Ekoprofil-u sú vybavené minimálne dvomi kusmi bezpečnostných zamykacích bodov, ktoré majú tvar hríbiku a bezpečnostný protikus s “T” drážkou. Protikus je uchytený skrutkami až do oceľovej výstuže okenného rámu, čím sa jeho prekonanie stáva ešte náročnejšie.

Skúsenejší zlodej dokáže ale viac, nielen vypáčiť okno. Ak teda nepochodí páčením, pokúsi sa okno otvoriť posunutím kovania. Všetky zamykacie body na okne sú spriahnuté s kľučkou (to znamená pootočením kľučky odomknete všetky zamykacie body kovania na okne). Ale funguje to aj opačne… Posunutím ktoréhokoľvek zamykacieho bodu posunie aj tie ostatné a zároveň pootočí kľučku. Zlodej zo skúseností vie, kde sa obvykle nachádza zamykací bod, vsunie medzi rám a krídlo páčidlo, alebo šrobovák a posunie zamykací bod. Tým pootočí aj kľučku a otvorí všetky zamykacie body.

Proti tomuto druhému najbežnejšiemu spôsobu vlámania poslúži bezpečnostná kľučka, ktorú nie je možné otvoriť spätným chodom kovania.

 

Pridajte oknu nové bezpečnostné prvky

 
Aj takto vybavené okno však prekonať ide. Je na to však potrebné oveľa viac času a páchateľ spraví viac hluku. Čas a pokoj však obvykle zlodej ku svojej práci nemá. Ak by predsa len bolo potrebné ešte viac zvýšiť odolnosť vašich okien, je možné ich vybaviť ďalšími pasívnymi alebo aktívnymi bezpečnostnými prvkami. Napríklad bezpečnostným sklom, ktoré drží aj po rozbití v celku a na preniknutie cez takéto sklo potrebuje zlodej oveľa viac času a energie.

 

Akékoľvek sklo je možné do krídla okna vlepiť, čo opäť skomplikuje jeho prekonanie. Do okenného kovania je možné doplniť bezpečnostnú platničku proti odvŕtaniu, alebo vám okná vybavíme magnetickým detektorom, pripojiteľným na alarm, alebo riadiacu jednotku domu. Okrem upozornenia na vlámanie budete mať vždy a z ktoréhokoľvek miesta sveta prehľad, ktoré okno je vo vetracej polohe a ktoré otvorené, či zatvorené.
 
Jednotlivými aktívnymi, alebo pasívnymi bezpečnostnými prvkami si môžete okno dovybaviť osobitne, alebo formou balíkov bezpečnostných výbav. Zvoliť si môžete balík SECURITY+, alebo SAFETY TOP.

 

Ak vyberáte okná a vnímate zvyšujúcu sa kriminalitu a teda riziko narušenia vášho súkromia a majetku, zvoľte si niektorý z modelov v ponuke Ekoprofil a získajte už v základnom vybavení okná s vysokou odolnosťou voči vlámaniu. Dodatočné bezpečnostné prvky do okien si viete doplniť jednotlivo, alebo v bezpečnostných balíkoch. Príďte sa poradiť do showroomov a predajní Ekoprofil v SR…

Related Posts