Dá sa znížiť riziko vlámania do domu či bytu cez okná?

Ktoré sú najchúlostivejšie miesta na dome z pohľadu rizika vlámania?

Podľa štatistík pri vlámaní do rodinných domov páchateľ vnikne až v 48 % prípadov terasovým alebo balkónovým oknom. Nasledujú štandardné okná, cez ktoré vniká 36 % páchateľov. Menej rizikové sú vchodové dvere, tie sú využívané v 12 % prípadov. Veľmi záleží na parametroch okien či dverí, použitom kovaní a bezpečnostnej výbave. Klasické plastové či drevené okná, predávané v súčasnej dobe, sa dajú z vonkajšej strany otvoriť bez poškodenia za pár sekúnd a to celkom bez hluku.

 

okná odolné voči vlámaniu bezpečnostné

Čo je teda možné urobiť, aby sa vaše okná stali bezpečnejšími?

Takmer v polovici prípadov vlámania cez okná zlodej násilím vsunie nie hrubý železný predmet medzi rám a krídlo okna v mieste, kde je prítlačný bod. Ten páčením posunie, čím otvorí celé okenné krídlo. Jednoducho a pritom celkom nehlučne.

Pozitívne je, že tomuto druhu vlámania možno zabrániť použitím bezpečnostnej kľučky. Ak vás tento problém zaujíma a okná meniť nehodláte, takúto kľučku viete namontovať celkom jednoducho aj na vaše staršie plastové, alebo drevené okná. Kľučku si môžete prísť vybrať do našich predajní po SR.

Na odolanie okna voči najčastejšiemu spôsobu vlámania je potrebné zvoliť si už v štádiu výberu okien bezpečnostné kovanie s hríbikovými bezpečnostnými uzávermi a protikusmi s tzv “T” drážkou.

Takmer všetky okná zo sortimentu EKOPROFIL-u majú 2 kusy hríbikových bezpečnostných uzáverov a nevypáčiteľné protikusy s “T” drážkou. Možnosť násilného vniknutia do domu či bytu cez okná, balkón či posuvné dvere (PSK) sa takto minimalizuje.

Do vybratých profilových systémov, určených predovšetkým do rodinných domov, si môžete doplniť bezpečnostný balík SECURITY+. Táto novinka s pasívnymi aj aktívnymi bezpečnostnými prvkami reálne zvyšuje odolnosť okna voči vlámaniu aj celkové zabezpečenie vášho domu. Do okna sú s balíkom SECURITY+ doplnené 2 bezpečnostné zamykacie body s hríbikovým tvarom a protikusom s “T” drážkou, zabraňujúce vypáčeniu okna (spolu budú 2 + 2 zo základnej výbavy). Protikus je ukotvený do oceľovej výstuže rámu a jeho prekonanie vyžaduje mimoriadnu silu.

V rámci pasívnej ochrany je doplnená aj bezpečnostná kľučka, znemožňujúca vniknutie posunutím kovania.
Aktívna bezpečnosť je v balíku SECURITY+ riešená magnetickým detektorom plášťovej ochrany, pripojiteľným na zabezpečovacie zariadenie vášho domu.
Štandardná cena balíku SECURITY+ je 35,90€ na 1 okenné krídlo a je dostupný na okná zo systémov Deceuninck Elegant, bluEvolution 82 a bluEvolution 92.

 

Ďalšia forma zvyšovania odolnosti okien proti vlámaniu je možná použitím bezpečnostných skiel (tzv. conexové sklo = vrstvené sklo, na spôsob čelného skla na aute, vyrobené z viacerých tabúľ skla, zlepených bezpečnostnou fóliou), prípadne profesionálnym nalepením bezpečnostných fólií na interiérovú stranu skla, čo si však vyžaduje určitú investíciu. Conexové sklo, naviac vlepené do okenného krídla, bezpečnostné kovanie v triede RC2, alebo RC3 a zosilnené oceľové výstuže sú súčasťou ďaľšieho bezpečnostného balíka SAFETY TOP. Rovnako týmto balíkom si môžete dovybaviť vaše nové okná a maximálne sťažiť nepozvaným hosťom cestu do vášho domu.

Všetkým vlastníkom domov či bytov, kde hrozí riziko vlámania, ako aj stavebníkom nových domov odporúčame prísť sa poradiť do showroomov a predajní EKOPROFIL kdekoľvek na Slovensku a pozrieť si funkčnosť a princíp jednotlivých bezpečnostných komponentov, či balíkov.

Related Posts