Porovnali sme rolety so žalúziami

Rozhodujete sa, či na svoj dom, alebo byt použiť vonkajšie žalúzie, či rolety? Mohlo by sa zdať, že rozhodne žalúzie. Skutočne trendom na trhu sú jednoznačne žalúzie.

Svoju voľbu si však nenechávajte diktovať trendom na trhu, ale zvážte plusy aj mínusy podľa svojich individuálnych potrieb a očakávaní. Porovnali sme za vás vonkajšie žalúzie a vonkajšie rolety v 7 parametroch a výsledky niekoho zrejme prekvapia.

1. Úspora energií
Porovnanie - žalúzie a rolety

V lete dokážu znížiť teplotu v interiéri rolety aj žalúzie podobne – obe až do 10 stupňov. V zime však vďaka vyplneniu lamiel roliet polyuretánom a tesneniam vo vodiacich lištách, v ktorých sa rolety pohybujú ušetria na vykurovaní viac rolety.

2. Ochrana pred pohľadmi z vonku
Porovnanie - žalúzie a rolety

Ako ochrana pred pohľadmi z ulice, alebo z protiľahlej bytovky sú rolety aj žalúzie rovnocenné. No v prípade, ak je možné prísť ku oknu do tesnej blízkosti je jednouché lamely žalúzie pootvoriť bez akejkoľvek námahy a bez povšimnutia sledovať čo sa deje v interiéri.

3. Plynulá regulácia zatienenia
Porovnanie - žalúzie a rolety

Žalúzia má možnosť naklápania a tak dokonale plynulo regulovať množstvo svetla, ktoré vpustíme do interiéru. Roleta má možnosť vpustenia malého množstva svetla cez presvetľovacie otvory, ktoré sú medzi jednotlivými lamelami rolety. Tieto sa obnažia po jemnom povytiahnutí rolety.

4. Ochrana pred vlámaním
Porovnanie - žalúzie a rolety

Ani roleta, ani žalúzia nie je považovaná za bezpečnostný prvok, pokiaľ nevyberáme špeciálne rolety, či žalúzie, ktoré sú na tento účel konštruované a majú niekoľkonásobnú cenu, oproti bežnému prevedeniu.
No v prípade rolety už aj základné prevedenie tvorí značnú prekážku pre zlodeja pri pokuse o vlámanie.

5. Ochrana proti hluku
Porovnanie - žalúzie a rolety

Aj vonkajšia žalúzia, aj roleta eliminuje prienik hluku podobne… a to cca 8-9  dB.

6. Rozmerové limity
Porovnanie - žalúzie a rolety

Nie každý dom, alebo byt naráža na rozmerové limity, no maximálne rozmery sú každopádne v prospech žalúzií. Roleta má maximálnu výrobnú šírku do 3,4 m a žalúzia má maximálnu výrobnú šírku až 5 metrov. Čo sa týka výšky, žalúzia má aj v tomto parametri rovnako naviac.

7. Dizajnové možnosti
Porovnanie - žalúzie a rolety

Dizajn každého domu, či bytu má svoje špecifiká, no práve dizajn je prednosť, ktorá urobila z exteriérových žalúzií tak populárny tieniaci prvok. Žalúzia má vo všeobecnosti modernejší vzhľad. Ich výhodou je aj viacero dizajnových prevedení samotných lamiel (prevedenie lamely v tvare písmena Z, C alebo S).

Takže rolety, alebo žalúzie? Zastavte sa u nás v showroomoch naprieč SR a porozprávame sa, čo bude lepšie práve pre vás na váš dom, alebo byt.

16. mája 2023