Je inteligentná domácnosť drahá záležitosť?

Je inteligentná domácnosť zbytočne drahá záležitosť s minimálnym využitím alebo skutočný pomocník za prijateľnú cenu? Nuž ako pre koho a ako od ktorého výrobcu.

Náročný systém s potrebou nekonečných kilometrov káblov za desiatku (prípadne desiatky) tisíc eur si dopraje iba skutočný nadšenec. Otázne je, či ho následne bude aj využívať, aké náročné bude jeho programovanie a prispôsobenie potrebám rodiny.

Francúzsky prémiový výrobca motorov pre tieniacu techniku, pohonov pre garážové brányplotové systémy Somfy ide cestou užívateľsky prívetivého a na obsluhu jednoduchého výrobku TaHoma® Switch, ktorý dokáže viac, ako by sa zdalo.

Tento výrobok pre automatizáciu domácnosti vie okrem ovládania vonkajšieho a vnútorného tienenia (žalúzie, rolety, screeny, markízy, pergoly, záclony, závesy, …) ovládať garážové brány, vjazdové brány, kamery, osvetlenie, vykurovanie, projekčné plátno, zásuvky, reproduktory atď. Je kompatibilná s takmer 300 typmi produktov, nielen od Somfy, ale aj od mnohých najväčších značiek vybavení do domácnosti.

Dôvody, prečo si vybrať inteligentnú domácnosť Somfy TaHoma® Switch:

 1. Komfortné ovládanie – jedným kliknutím v aplikácii alebo na ovládači zatvoríte všetky žalúzie a rozsvietite svetlá, či iné spotrebiče.
 2. Možnosť prepojenia s hlasovým asistentom od spoločností Amazon, Google alebo Apple, čím získate ešte pohodlnejšie ovládanie (v závislosti od lokality).
 3. Úspora energií vďaka nastaveniu automatickej ochrany pred prehrievaním v lete, nastaveniu automatického otvorenia žalúzií, či roliet v zime počas slnečných hodín. Nastavením utlmenia vykurovania cez noc, alebo v čase vašej dlhšej neprítomnosti sa prejaví ďalšia úspora.
 4. Zníženie rizika vlámania sa do domu vďaka simulácii prítomnosti v dome. Vďaka automatickému otváraniu a zatváraniu žalúzií, rozsvecovaniu svetiel bude vyzerať váš dom akoby ste boli doma.
 5. Kontrola domu z akéhokoľvek miesta, pričom vidíte v akej polohe sú žalúzie, rolety, či markíza. Jednoducho otvoríte garážovú bránu napr. kuriérovi, aby vám nechal balík a všetko môžete popri tom sledovať cez vaše kamery.
 6. Inštalácia bez zásahu do stien – motory, alebo iné kompatibilné produkty sú pripojené k jednotke TaHoma® Switch bezdrôtovo. Samotná jednotka je pripojená k internetu a takto je neustále v kontakte so zabezpečeným serverom (vďaka čomu sa sama neustále aktualizuje).

Veľmi praktickou funkciou TaHoma® je vytvorenie vlastných scenárov, ktoré aktivujete stlačením jedného z dvoch tlačidiel na vrchnej strane TaHoma® Switch, alebo v aplikácii vo vašom smartfóne, webovom rozhraní v počítači, či nadstavením pravidelnej aktivácie vo zvolený čas, alebo vo zvolené dni. Napr. pri odchode do práce sa zhasínajú svetlá, zaťahujú rolety, stlmuje vykurovanie, otvára garážová a výjazdová brána.

V TaHoma® si viete vytvoriť aj tzv. „pokročilý scenár“, ktorým sa pre konkrétny úkon kombinujú viaceré podmienky… napr. informácie zo senzorov (slnečný, teplotný, veterný, pohybový) + deň v týždni, + denná hodiny +…

Možností, ako využiť TaHoma® od Somfy je skutočne mnoho a benefity, ako komfort, bezpečnosť, prehľad a úspora vo vašom bývaní sa jednoznačne oplatia. Obzvlášť, ak investícia do TaHoma® je vo výške cca 300€, pričom aplikácia je bezplatná. Či už ste začiatočník, alebo pokročilý užívateľ, či bývate v byte, alebo v dome, bez ohľadu na počet zariadení, použitie TaHoma® Switch bude veľmi jednoduché.

TaHoma a kompatibilita 
Vďaka otvorenosti Somfy je TaHoma kompatibilný s mnohými zariadeniami vybraných výrobcov, napr. Amazon Alexa (ovládanie domácnosti hlasom, v závislosti od dostupnosti služby v danej oblasti) a Philips Hue (chytré osvetlenie), a s ďalšími vybranými produktmi iba kompatibilné s vhodnou prepojovací jednotkou, nie všetky výrobky možno prepojiť od: Sauter, Atlantic, Schneider Electric, Legrand, THERMOR, Hitachi, Velux, Philips, Sonos, Apple HomeKit (iba ovládanie tienenie s protokolom io). 
Nech už ste začiatočník, alebo pokročilý užívateľ, či žijete v dome, alebo v byte, bez ohľadu na veľkosť vašej inštalácie a počet zariadení, použitie TaHoma® switch bude veľmi jednoduché.

Obsah balenia:

 • 1x Somfy Tahoma switch– centrálna riadiaca jednotka
 • 1x Zástrčka
 • 1x Napájací kábel (1,5 m)
 • 1x Návod pre rýchly štart
 • 1x Bezpečnostné návod

Technické informácie:

 • Napájanie: Vstup: AC 100-240V – 50/60 Hz 0,5A; Výstup: Mikro-USB DC 5V / 2A
 • Prevádzková teplota: 0 °C až +35 °C
 • Rozšíriteľnosť: pripojenie až 300 zariadení
 • Rozmery (ŠxVxH): 162 mm x 65 mm x 34 mm
 • Vnútorné dosah: 20 m
 • Dosah v otvorenom priestore: 200 m
 • 3 protokoly / frekvencie: io (868-870 MHz), RTS (433 MHz), wifi 2,4 Ghz
 • Materiál puzdra: ABS
 • Farba: biela
21. marca 2023