Rady od odborníka: základná starostlivosť o plastové okná

V tomto rozhovore s odborníkom zo spoločnosti Ekoprofil sa dozviete, ako sa starať o plastové okná tak, aby vám vydržali čo najdlhšie. Ing. Tomáš Pecko je odborník, ktorého poznáme z televíznych obrazoviek, kde ľuďom radí pri údržbe okien.

plastové okná bezúdržbové? 

Zrejme mi dáte za pravdu, že nič okolo nás (auto, záhradka, vzťah s partnerkou/partnerom) by nefungovalo bez našej pozornosti, starostlivosti. Rovnako je to s oknami (plastovými, hliníkovými), ktoré sú mimoriadne nenáročné na údržbu, no predsa našu pozornosť potrebujú.

Je teda naozaj nutná údržba plastových okien? Prečo?

Skutočne je nutná a starostlivosť o okná by som rozdelil na preventívnu a akútnu. Čo myslíte, bude lepšie preventívne na okne niečo nadstaviť a premazať, alebo radšej opravovať, či meniť nejaké poškodené časti?

Kedy je na údržbu plastových okien ideálny čas?

Rozhodne pred zimou, kedy musia okná dokonale tesniť, plniť svoju funkciu. Keď cez okno prefukuje v lete, nikomu to obvykle nevadí. V zime by sme sa kvôli tomuto veľmi hnevali.

Čomu všetkému by sme mali venovať pozornosť – ako si okná nastaviť na zimu a vyťažiť tak z nich maximum?

Bavme sa teda o preventívnej starostlivosti, kedy je potrebné venovať sa tesneniam a kovaniu okien. Tesnenia na vonkajšej strane okna sú celoročne vystavené drsným poveternostným vplyvom – najmä slnečnému žiareniu a mrazu. Vďaka tomu tesnenia degradujú – starnú. Strácajú svoju pružnosť a celistvosť. Odporúčame tesnenia pretrieť regeneračným roztokom na báze silikónu. Tento ochraňuje tesnenia pred starnutím a stratou pružnosti.

Spomínali ste aj kovania. Čo presne ste mysleli?

Kovanie predstavujú rozličné kovové súčasti, ktoré sa navzájom otierajú. Aby nedošlo k poškodeniu, je nutné, aby medzi kovovými súčasťami bolo mazivo. To je pri výrobe do kovania dodané, no časom sa vysušuje a je potrebné raz ročne toto mazivo do kovania pridať. Taktiež je niekedy potrebné kovanie nadstaviť.

Čo potom znamená spomínaná akútna starostlivosť?

Niekedy okno vydáva nepekné zvuky – dochádza k narážaniu častí kovania o rám, prípadne okno nejde otvoriť, či zavrieť. Je nevyhnutné nadstaviť kovanie. Najjednoduchšie to urobíme pootočením imbusovým kľúčom (č.5), alebo torxovým kľúčom (č.25) v spodnom závese.

Vieme, že staršie okná aj napriek pravidelnej starostlivosti už nemusia dobre tesniť. Čo v takomto prípade?

Skutočne je to tak. Predstavte si svoje okná doma, zrejme ich máte podstatnú časť z roka zatvorené. Krídlo dolieha o rám a tesnenie je pekne stlačené, aby neprefukovalo. No tesnenie sa pod vplyvom tohto tlaku časom zdeformuje – stlačí sa a už nemá svoju rozťažnosť. Pomoc je obvykle jednoduchá a každé dobré okno s dobrým kovaním má reguláciu prítlaku. Ak máme teda pocit, že cez okno prefukuje, overíme si to jednoduchým testom s papierikom. Ak skutočne okno netesní, privretý papierik medzi rámom a krídlom ide ľahko vytiahnuť. Vtedy postačí zvýšiť prítlak krídla o rám – pootočením excentrických zamykacích bodov.

Ak toto nepomôže, zrejme bude potrebné vymeniť tesnenie, alebo vymeniť zamykacie protikusy.

Okrem toho, že staršie okno nefunguje dokonale, taktiež po rokoch už nevyzerá dokonale. Ako ho ošetrovať, aby bolo stále pekné?

Staršie okno skutočne môže po čase zašednúť. Ak je dom, či byt na rušnom a prašnom mieste, špina sa do povrchu zažerie a okno nie je pekné. Môžeme mu urobiť jemný tzv. píling, keď špeciálnym prípravkom jemne zbrúsime povrchovú vrstvu a šanca, že okno bude opätovne žiariť je nemalá. Určite však nie nejakým tekutým práškom, ktorým by sme povrch výrazne doškrabali.

Dokážeme si reálnu túto údržbu urobiť svojpomocne alebo si máme zavolať profesionála?

Myslím, že tá základná starostlivosť o okno je jednoduchá, to by mohol zvládnuť každý sám. Našim klientom v rámci 12-ročnej prémiovej záruky vykonávame tieto úkony každoročne my, čím výrazne predlžujeme životnosť okna ako celku.

Nejaká rada pre užívateľov okien od odborníka z praxe? 

Ako som spomínal, okno je podstatnú časť z roka zatvorené. Krídlo dolieha o rám a tesnenie je pekne stlačené, aby neprefukovalo. Polovicu z roka ale celkom zbytočne, lebo v teplých mesiacoch nepotrebujeme aby okná dokonale tesnili. Odporúčame znížiť prítlak kovania, aby sa zbytočne nedeformovalo tesnenie. Vraví sa tomu zimný a letný režim nadstavenia kovania. V lete prítlak znížime, v zime naopak zvýšime.

Related Posts