Správne vypodloženie dverí pri montáži

Montáž dverí je z hľadiska postupov výrazne náročnejšia ako montáž okien. Dvere sú ťažké, majú vyššiu frekvenciu používania a najmä siahajú presne po úroveň finálnej podlahy v dome.
 
izolácia dverí ekoprofil.sk

Časté chyby pri osádzaní

Často vyskytujúcimi sa chybami pri osádzaní dverí (vchodových, terasových, balkónových), posuvných terasových systémov a okien siahajúcich po úroveň podlahy sú: 
 
1) nedostatočne pevný podklad, 
2) nesprávne určená výška budúcej podlahy,
3) nedostatočné tepelné odizolovanie dverí od podkladu,
4) provizórne vypodloženie počas montáže.
 
Dvere sa samozrejme nemôžu osadiť na platňu domu, nakoľko celá skladka budúcej podlahy bude mať cca 15 až 20 cm (obvykle sa skladá z tepelnej izolácie, systémovej dosky s rúrkami vykurovania, poteru, dlažby alebo parkiet) a dvere by mali byť presne vo výške budúcej podlahy (“nuly”). Musia sa teda vypodložiť do potrebnej výšky. 
 
Pri provizórnom vypodložení (napr. drevenými hranolmi) a následne dorábanom pevnom vyplnení priestoru sa takmer vždy výrobok mierne zosunie a teda jeho pozícia sa zmení. Z tohto dôvodu bude otváracia časť zadrhávať o elementy kovania a nezriedka môže dôjsť k úplnému znefunkčneniu výrobku. 
 

Použite tepelnoizolačný materiál

Správne vypodloženie sa obvykle robí vymurovaním tepelnoizolačným murivom, rozširovacími profilmi plastových či hliníkových okenných systémov. Alebo na tento podklad použije špeciálny, vysokopevnostný a tepelnoizolačný materiál Purenit.
 
Purenit je výrobok s vysokou pevnosťou, je nenasiakavý a má úžasné izolačné vlastnosti. Vyrába sa stlačením polyuretánovej peny s kovovými úlomkami. Purenitové profily sa vyrábajú na mieru pre jednotlivé profily dverí či okien frézovaním veľkoformátových tabulí. Vyrábajú sa vždy na celú šírku výrobku (pre väčšie rozmery okien či dverí aj spájaním) a na požadovanú výšku od platne po budúcu úroveň podlahy v dome.
 
Purenitový podkladový profil nám poslúži ako obvodové olemovanie pred vyliatím poteru a z exteriéru je možné ho izolovať rovnakým spôsobom ako zvyšné časti základov. Na stavbu je dodávaný samostatne alebo priamo ukotvený do dverí či okna. Ukotvuje sa prišróbovaním s použitím tesniacej komprimačnej pásky alebo nalepením polyuretánovým lepidlom. Pre bežné typy okien a dverí sa používa v hrúbke 50 mm, no pod zdvižno-posuvné dvere HST sa používa v sendvičovej skladbe, konkrétne 50 mm purenit + 50 mm styrodur + 50 mm purenit.
 
Purenit má veľa alternatív, napr. Kerdyn, Torenit, Phonotherm,… no tieto materiály nedosahujú tak vysokú pevnosť a pri skutočne rozmerných výrobkoch by táto nižšia pevnosť mohla znížiť trvácnosť montáže.  
Kalkuláciu na purenitové podkladové profily vám pripravia odborní predajcovia v predajniach Ekoprofil.

Related Posts