Otváranie dverí – guľa, kľučka alebo madlo?

Kľučka, guľa aj madlo majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré by sme mali vziať do úvahy pri výbere spôsobu otvárania vonkajších dverí. Ovplyvňujú estetiku budovy, dizajn samotných vchodových dverí, ale aj pohodlie ich používania. Čomu by sme mali venovať pozornosť pri rozhodovaní sa medzi guľou, kľučkou a madlom?

Z vnútornej strany vchodových dverí je voľba pomerne jednoznačná – pokiaľ sa jedná o rodinný dom a nie obchodné priestory vyberáme vždy kľučku. Z vonkajšej strany je výber zložitejší.

Prvým kritériom je vždy funkčnosť, následne pozeráme na dizajn. Samozrejme, niekto aj naopak.

  • Otváranie dverí kľučkou je najpopulárnejším spôsobom otvárania dverí. Veď možnosť otvoriť si vchodové dvere do domu bez potreby kľúča je pohodlné. Najmä ak sa pohybujeme po záhrade či okolí domu a do vnútra častejšie vchádzame nosenie kľúčov pri sebe by bolo nepohodlné.

Zrejme všetci máme radi určitú mieru súkromia a kľučka z vonkajšej strany dverí umožní vstúpiť nie len nám ako obyvateľom domu, ale aj návšteve (samozrejme aj nechcenej návšteve). Je preto potrebné zamykať vchodové dvere. Niekto je na odomknuté dvere zvyknutý a nezamyká možno ani cez noc, no časť z nás by si dvere s kľučkou asi zamykala aj cez deň.

  • Dvere s guľou nedovolia vojsť nikomu, kto nemá kľúče, alebo koho nevpustíme my otvorením z vnútornej strany. Bezpečnosť je teda výrazne vyššia, no vzniká riziko, že si dvere omylom zavrieme (zabuchneme) a my ostaneme pred dverami domu bez kľúčov. Guľa samozrejme nemusí vyzerať ako guľa spred 20 rokov, ale môže mať podobu vyoseného úchytu, štvorca, oválu… teda môže vyzerať skutočne dizajnovo. Guľu na dverách je možné skombinovať s dverovým kovaním, ktoré má tzv. “deň/noc“ režim a po prepnutí malej páčky ide otvoriť aj bez kľúča. Takto je možné v čase, kedy ste doma – napr. cez víkend a pohybujete sa po záhrade, v okolí domu, otvoriť aj bez kľúča. Následne páčku prepnúť naspäť a dvere správajú ako štandardné dvere s guľou a otvoriť ich viete iba z vnútra, alebo kľúčom.
                                           
  • Madlo na dverách má funkciu rovnakú ako guľa. Dizajnovo sa jedná o najmodernejšie riešenie, pričom madiel na výber je mnoho variant. Rovné, oblúkové, hranaté, alebo trubkové, nerezové, alebo striekané, malé, alebo veľké. Ako by sa vám páčili dvere s vysokým madlom, hranatého tvaru napr. v čiernej farbe? Dizajnové, výrazné madlo vytvorí aj z jednoduchých dverí skutočnú dizajnovku s minimalistickým vzhľadom. Akurát nesmiete zabudnúť kľúče vnútri 😉
    Vchodové dvere s madlom

Je však potrebné poznamenať, že to, čo bude pre niektorých ľudí výhodou, môže byť pre ostatných nevýhodou. Prievan a vyjdenie z domu s odpadkami alebo návrat domov s veľkými nákupmi môžu majiteľa domu poriadne potrápiť.

Dvere s guľou, alebo madlom sa dajú každopádne doplniť o smart otváranie napr. snímačom odtlačkov prstu, bluetooth snímačom, alebo čítačkou RFID čipov. Tieto komfortné doplnky vám radi vysvetlíme pri návšteve našich showroomov, kde si môžete taktiež pozrieť dizajny dverových kľučiek a madiel.

4. septembra 2023