Očakávate od vchodových dverí iba funkčnosť?

Vchodové dvere sú ozdobou vášho domu. V Ekoprofile sa snažíme, aby okrem absolútnej funkčnosti boli aj nádherné.

To, že dvere musia byť bezpečné, so slušnými izolačnými parametrami, plne funkčné a jednoduché na zamykanie je vec, o ktorej nie je potrebné diskutovať. Ich dizajn je však téma, ktorá je oveľa komplexnejšia a nestačí iba vybrať farbu, či typ skla v dvernom krídle.

Vchodové dvere sa skladajú takmer vždy z dverného rámu (zárubne), dverného krídla a výplne v dvernom krídle, pričom je jedno, či uvažujeme o dverách hliníkových alebo plastových. Samozrejmou súčasťou dverí sú aj pánty, zámok, kľučka či madlo – teda kovanie.

Ak ste postrehli o pár riadkov vyššie slovo „výplne“ a nie celkom ste si istý, či mu rozumiete, radi vám tento kľúčový komponent dverí objasníme.

Tak ako okno má v okennom krídle vložené sklo, majú dvere v dvernom krídle vloženú výplň. Mimochodom, aj vo dverách môže byť vložené sklo. Zdá sa vám to nebezpečné z hľadiska vlámania? Samozrejme sklo je možné rozbiť, no zrejme na svojom dome máte aj nejaké balkónové dvere či nízko situované okná, ktoré sa dajú rovnako rozbiť, ako sklo vo vchodových dverách. Zlodeji však sklá väčšinou nerozbíjajú, ale robia si svoju prácu s menším hlukom. Pekné sklo vo dverách vytvorí veľmi jednoduchý a čistý dizajn.

Vchodové-dvere-celopresklené_Ekoprofil

V dvernom krídle môže byť viacero typov výplní:

  • plné, hladké, bez žiadnych prelisov, bez nerezových aplikácií,
  • plné, no kombinované s nejakými dizajnovými prvkami, ktoré ich ozvláštnia… ako napríklad moderné nerezové aplikácie či prelisy, ktoré dodávajú dverám vidiecky štýl,
  • presklené, ktoré môžu byť taktiež doplnené o nerezové aplikácie či prelisy.  

Vchodové dvere plné_EkoprofilVchodové dvere plné s nerezovou aplikáciou_EkoprofilVchodové dvere plné s plastickou aplikáciou_Ekoprofil

Okrem plných dverných panelov je teda na výber mimoriadne veľké množstvo panelov s čiastočným presklením a to s jedným, alebo viacerými sklami. Aj tieto panely môžu pôsobiť tradične, alebo moderne.

Vchodové dvere s čiastočným presklením_Ekoprofil

Typov skiel, ktoré sa používajú do dverí, alebo do dverných výplní je na trhu rovnako mnoho, najpopulárnejšie je satinované sklo (nazývané tiež mliečne či pieskované), ale obľube sa tešia aj sklá so zrkadlovým efektom (Antisol, Stopsol, Antelio). V prípade, že dvere majú na bočnej alebo na vrchnej strane svetlík, je doň potrebné použiť rovnaké sklo ako je sklo v dvernom paneli.

Štandardne je na vchodových dverách viditeľný dverný rám, krídlo a samozrejme spomínaná výplň. Nie je to však vždy nevyhnutne tak. Dizajn dverí výrazne zatraktívni dverná výplň, ktorá zakryje krídlo. Krídlový profil samozrejme použitý je, no výplň v ňom nie je vložená ako sklo v okne, ale výplň je väčšia a krídlo prekrýva. Toto prekrytie môže byť z exteriérovej strany, alebo z oboch strán (obojstranný prekryv je možný iba pri dverách hliníkových). Toto riešenie urobí z vašich dverí dizajnovejší a minimalistickejší výrobok, taktiež budú pôsobiť väčším dojmom. Naviac výplň, ktorá kryje krídlo je s týmto krídlom pevne spojená, čo zvyšuje jeho statickú pevnosť.

Vchodové-dvere-s-vloženou-dvernou-výplňou_Ekoprofil.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na záver si vyberte dizajn madla alebo kľučky a dvere k „zamilovaniu“ sú takmer na svete!

Tak nech sa vám za vašimi novými dverami z Ekoprofilu bezpečne oddychuje a dobre vykračuje každé ráno. 

Related Posts