Vyberte si posuvné dvere na vašu terasu

Aké príjemné je otvoriť si veľké terasové dvere, vpustiť do domu čerstvý vzduch a pozorovať okolie… 

Ak vyberáte dvere na vašu terasu, máte v zásade tieto možnosti:

  • sklopno-posuvný systém (PSK),
  • zdvižno-posuvný systém (HST),
  • superslim posuvné dvere Cor Vision plus,
  • hybridné posuvné dvere SmartSlide,
  • skladacie harmonikové dvere (FST),
  • štandardné otváravé krídlové dvere

Aké sú medzi nimi rozdiely si popíšeme nižšie, no viaceré z týchto typov terasových dverí predstavujeme vo videách na našom Youtube kanáli.

Sklopno-posuvný systém (PSK)

vyniká veľmi subtílnym vzhľadom. Dvere sú vyrábané z klasického okenného profilu, teda od ostatných okien na dome sa vizuálne nebudú nijako odlišovať. Ich výhodou je vynikajúca tesniaca schopnosť aj vysoká bezpečnosť, totožné so štandardnými oknami. Nevýhodou je nutnosť zachovania spodnej rámovej časti s výškou cca 70 mm, ktorú je pri východe na terasu potrebné vždy prekročiť. Otváranie prebieha sklopením krídla, jeho odtiahnutím od rámu a následne posunutím. Obsluha vyžaduje zoznámenie sa so systémom, teda nie je celkom intuitívna. 

Maximálna šírka krídla: 1,5 m 

Sklopno-posuvný systém PSK


Zdvižno-posuvný systém (HST)

je aktuálne najobľúbenejšou alternatívou posuvných terasových dverí. Sú vyrábané z masívných profilov, ktoré sú vhodné pre výrobu skutočne veľkých rozmerov terasových dverí. Otváranie prebieha otočením kľučky, ktoré spôsobí pridvihnutie krídla s následným posunutím v línii do strany. Obsluha je neprekonateľne intuitívna. Základom kovania sú inovatívne ložiská vo vozíkoch, pričom toto riešenie má nosnosť až 400kg na 1 krídlo. Systém je opatrený vysokoelastickým EPDM tesnením, takže tesniaca schopnosť EKOPROFIL HST systémov je na najvyššej úrovni. V najchúlostivejšom mieste sú k zabráneniu netesností na stredovom stĺpiku zabudované až 4 tesnenia. Systém však negarantuje tak dokonalé utesnenie, ako pri sklopno-posuvných dverách (a pokiaľ vám niekto bude tvrdiť o svojich výrobkoch opak, nehovorí pravdu). Spôsob ovládania si volíte medzi obojstrannou kľučkou a cylindrickou vložkou alebo kľučkou z interiéru a úchytom (madielkom) zo strany exteriéru. Tieto dvere sa vyrábajú ako bezbárierové , no rámovú časť na spodnej strane je potrebné zapustiť do podlahy (podľa typu systému 41a ž 68mm).

Maximálna šírka krídla: 3,0 m

Zdvižno-posuvný systém HST


Superslim systém Cor Vision plus

je absolútnou lahôdkou v porovnaní terasových dverí, najmä po stránke dizajnu. Jedná sa o jedinčený systém, ktorého krídlo má pohľadovú výšku len 25 mm, teda presklenná polocha je maximalizovaná na absolútne najvyššiu mieru. Dvere vyzerajú dokonale minimalisticky a rovnako sa vyrábajú ako bezbariérové. Systém je navrhnutý koncepčne úplne neštandardne, nakoľko posuvné krídlo nemá vozíky ako napr. HST systém, ale v spodnej časti rámu je osadených niekoľko desiatok malých koliesok, po ktorých sa krídlo jednoducho posúva. Rovnako netypicky je riešené tesnenie, ktoré je kefkové s lamelkou a tesní počas celého pohybu krídla, v každej jeho polohe. Krídlo je možné otvoriť štandardne len z vnútornej strany, nakoľko pri pohľadovej výške 25 mm musel byť oželený akýkoľvek vonkajší úchyt.

Maximálne šírka krídla: 4,0 m

CorVision plus


Hybridné posuvné dvere SmartSlide 

predstavujú akýsi stred medzi zdvižno-posunvým a sklopno-posuvným systémom. Vyzerajú nápadne podobne ako HST, majú ešte lepší systém tesnení, nakoľko krídlo sa posúva výlučne v línii do strany, no pri uzatvorení sa krídlo mierne pritiahne k rámu. To spôsobí dokonalé utesnenie. Sú takmer bezbariérové a ich cena je citeľne nižšie ako pri HST.

Maximálna šírka krídla: 2,0 m 

SmartSlide posuv


Skladacie harmonikové dvere (FST)

sú veľmi atraktívnym riešením do komerčných priestorov, ako sú napr. reštaurácie či termálne parky, ale aj do rodinných domov. Dostupné sú v plastových aj hliníkových variantoch, no jednoznačne sa prikláňame k hliníkovým vzhľadom na namáhanie celého systému pri otváraní a zatváraní krídel. Ich hlavnou výhodou je otvorenie celého priestoru, bez potreby zachovania pevnej (neotváracej) časti, ako je to pri všetkých typoch posuvných systémov. Druhou podstatnou výhodou je, že pri akejkoľvek dostupnej schéme delenia sú vždy jedny dvere opatrené obojstrannou kľučkou so zamykacou vložkou a dvere sa môžu použiť ako zadný vchod, poprípade aj ako hlavný. Harmonikové dvere majú minimálnu výšku prahu, teda je možné ich označiť za bezbariérové.

Maximálna šírka krídla: 1,1 m

FST skladacie harmonikové dvere


Štandardné otváravé krídlové dvere

Sú najjednoduchším a zároveň najlacnejším systémom. Za určitých okolností ide o skutočne jedinú možnosť ako vyriešiť východ na terasu (napríklad úzky stavebný otvor, do ktorého žiadne atraktívnejšie riešenie nie je možné použiť). Spodná časť môže byť riešená ako znížená, teda bezbariérová. Pri použití širšieho krídla (terasového krídla) a iných elementov kovania, môžu byť tieto dvere otvárané: smerom na vonok, a teda v interiéri nebudú obmedzovať pri zariaďovaní priestoru. 

Maximálna šírka krídla: 1,2 m

Balkónové dvere

Podrobnejšie informácie nájdete na našej podstránke o posuvných terasových dverách.

Riešení, ako vytvoriť prepojenie interiéru so záhradou je veľa. Záleží, aký veľký otvor požadujete, aký veľký bude celý výrobok a tiež aký veľkorysý je Váš rozpočet. 
Dobre si vyberte, terasové dvere sú dominantou dennej časti domu a nepochybne ich budete intenzívne používať možno 30 rokov.

16. mája 2018