Rekonštrukcia domu a výmena okien

Každý rodinný dom, alebo byt potrebuje po určitom čase rekonštrukciu. Je to aj váš prípad? V tomto článku sa s vami podelíme o niekoľko našich poznatkov. Výmena okien nemusí byť vždy bolestivá.

Ak vaše bývanie nespĺňa vaše aktuálne nároky, je na mieste jeho obnova.

Najčastie príčiny by sa dali zhrnúť do dvoch kategórií:

  • to, čo bolo vyhovujúce a plnilo potreby pred dvadsiatimi rokmi, je dnes nepostačujúce (možno povedať zastaralé)
  • je to jednoducho opotrebované a dožilo – je čas vymeniť za nové a plne funkčné.
rekonstrukcia domu ekoprofil.sk

Ak hovoríme o oknách a dverách, pričom je celkom jedno či hovoríme o oknách plastových, drevených alebo hliníkových, rekonštrukciu môžu potrebovať v prípade, že sú opotrebované a plnenie ich funkcií je obmedzené. Napríklad zle tesnia, lebo tesnenie starne a stráca svoju elasticitu, kovanie okna nie je možné nadstaviť, lebo štelovacie uzávery sú skorodované a nejde s nimi pohnúť, respektíve materiál okenného rámu a krídla vykazuje zmeny, ktoré nie je možné zvrátiť.

Výmena okien na vašom dome

Potreba výmeny môže vzniknúť ako nutnosť z dôvodu dostupnosti nových technológií a materiálov, ktoré poskytujú v prípade okien lepšie izolačné vlastnosti, viac funkcií v oblasti komfortu, či vyššiu pasívnu odolnosť voči vlámaniu.

Ak ste sa rozhodli z akéhokoľvek dôvodu vymeniť staré okná a dvere za nové, majte na pamäti, že táto investícia by mala prinášať úžitok opäť po desiatky rokov. Venujte výberu okien dostatočnú pozornosť a zvoľte si okná alebo dvere, ktoré sú aspoň trochu nadčasové a nie podpriemerné už dnes. Vymeniť okná či dvere je o niečo náročnejšie ako vymeniť práčku či jedálenský stôl.

Pritom je nutné rozlišovať izolačné vlastnosti od kvality. Môžete si kúpiť kvalitné okno, ale ak bude zasklené napríklad dvojsklom s hliníkovým dištančným rámikom, bude mať 2 tesnenia a stavebnú hĺbku 70 mm, tak ste kúpili pravdepodobne pod nátlakom peňaženky. Takéto okno je zastaralé aj v čase, keď ste si ho objednali. Na energiách teda rozhodne výrazne neušetríte. Ak si náhodou takéto okno zvolíte na novostavbu, tak bez známostí určite ani neskolaudujete.

Naopak si môžete vybrať napríklad špičkové plastové okno s 8 komorami v ráme, izolačným trojsklom s kryptónom namiesto argónu a bezpečnostným kovaním v triede RC2.

No keď výrobca okna nevie, čo je to kvalita a zároveň ani etika, ale vie, že ak na 1 okne ušetrí 10€, tak za rok môže postaviť novú výrobnú halu, tak tie plastové okná asi nevydržia ani prvé leto. Môžu sa ohnúť, môže prasknúť zvar okenného rámu či krídla, môžu prestať tesniť, môže sa rosiť priestor medzi sklami, môže z neznámych príčin prestať fungovať kovanie… Takýto scenár sa môže vyskytnúť ak ste kúpili drevené okná, plastové okná alebo tiež hliníkové okná spornej kvality.

Čo si overiť pri rekonštrukcii

  • dodávateľa okienmal by mať tradíciu, aspoň trochu solídne vyzerajúcu predajňu, vzorky na ukážku. Personál by mal rozumieť problematike.
  • predajca – znalosť o sortimente, zistiť vaše očakávania, nároky, výšku plánovanej investície.
  • technik – zameranie okien, zohľadniť budúce zateplenie, výmenu vykurovacieho telesa.
  • montážne skupiny – o tom sa v skratke píše ťažko (pozrite si naše iné články, napr.: Montáž plastových okien)
  • samotné okno – zvoľte si overený profilový systém – napr. Aluplast, Salamander, Veka. To sú profily na plastové okná, ktoré majú určite aj vaši susedia. Ak hovoríme o hliníkových oknách, zvoľte si taktiež overené profily – na Slovensku sú populárne systémy Aliplast, Aluprof alebo Schuco. Nevyberajte si talianske či napríklad grécke hliníkové systémy, ktoré sú pre naše poveternostné podmienky nevhodné. Vyhýbajte sa teda profilovým systémom, ktoré nikto nepozná a vyhľadávač ich nájde iba na jednej stránke – a to na stránke firmy, ktorá ich ponúka.
  • Záručné podmienky – sú firmy, ktoré poskytujú neobvykle dlhú záruku, ale táto dlhá záruka je obmedzená a platí napr. iba na fyzikálne vlastnosti rámu okna.
  • Možnosť poskytovať záručné a pozáručné servisné zásahy.

Related Posts