Ako predísť škodám na sklách?

Izolačné sklá vo Vašich plastových, drevených alebo hliníkových oknách nie sú lacnou záležitosťou. Tvoria niekedy aj viac ako polovicu ceny celého okna.
Izolačné sklá dosahujú svoje úžasné izolačné vlastnosti predovšetkým vďaka pokoveným vrstvám. Tieto mikrotenké vrstvy naneseného kovu odrážajú časť tepelného žiarenia smerom von a rovnako smerom dnu ako zrkadlo.
Prirodzene časť tepelného žiarenia prestupuje cez izolačné sklo oboma smermi.
To, že si nemajú Vaše deti o sklo kopať loptu je celkom jasné, ale vedeli ste, že izolačné sklo v okne môže prasknúť aj celkom bez Vášho dotknutia?
Nie je správne umiestňovať do tesnej blízkosti izolačného skla Vašich okien prekážky (hrubé závesy, vankúše, stoličky, alebo napr. kufor …).
Tieto by mohli brániť úniku prestupujúceho tepla a teplo by sa nahromažďovalo v izolačnom skle. Tmavý predmet umiestnený tesne za sklom môže spôsobiť nahriatie skla na teplotu aj okolo 80oC. Takúto vysokú teplotu nemusí sklo v plastovom, drevenom, či hliníkovom okne vydržať a môže prasknúť.
Tak, ako je to na obrázku. Len chyžné v populárnom tatranskom hoteli sa čudovali, prečo im neustále praskajú sklá na izbách. Súvis medzi praskaním skiel v plastových oknách a pekne uloženými vankúšikmi ich nenapadol ani vo sne…
Sme radi, že sme im mohli pomôcť 🙂
28. mája 2018