Ako vybrať najvhodnejšie okno nad kuchynskú linku?


Pri navrhovaní kuchyne je dôležité zvážiť nie len estetiku a funkčnosť, ale aj praktickosť umiestnenia okien. Okná nad kuchynskou linkou majú kľúčový vplyv na celkový pocit z priestoru, prírodné osvetlenie a ergonómiu práce. Výber správneho typu okna závisí od viacerých faktorov, vrátane požiadavky na umiestnenie horných skriniek. Práve posuvné okno môže byť ideálnym riešením.

Nízke sklopné okná

Sú ideálnou voľbou pre kuchyne, kde je potrebné umiestniť horné skrinky vo výške nad pracovnú dosku. Ich výhodou je, že nezaberajú veľa vertikálneho priestoru a umožňujú jednoduché vetranie sklopením do interiéru alebo menej často vyklopením do exteriéru. Môžu mať výšku od 50 cm, čo v je prípade požiadavky na umiestnenie horných skriniek dôležité. Šírka nás nelimituje – sklopné okná majú bez problému šírku aj 2 metre.

Takéto šíroké a pritom nízke okná pôsobia mimoriadne moderným dojmom a splnia si funkciu vetrania a presvetlenia dostatočne. Sklopné okno má zložitejšiu údržbu a čistenie, no po uvoľnení poistiek je možné okno celkom vyklopiť a umyť či vykonať údržbu. Samozrejme cez takéto nízke okno, pričom je ešte aj nízko položené, nebudete mať ktovieaký výhľad, no vo výške očí predsa potrebujete mať skrinky. Ak máte v dome rekuperáciu, okno môže byť pevné – neotváracie (no aj napriek rekuperácii práve v kuchyni odporúčame zvážiť použitie okna s možnosťou otvárania).

Štandardné vysoké okná

Tieto okná siahajú zvyčajne od pracovnej dosky až po hornú hranu horných skriniek alebo do výšky ostatných okien v dome, čím poskytujú maximálne množstvo denného svetla. Sú vhodné pre kuchyne, kde nie je potrebné optimalizovať miesto pre skrinky alebo kde je prednosťou maximálne využitie prírodného osvetlenia. Okná môžu byť otváravé alebo otváravo-sklopné, prípadne časť pevná a časť otváravo-sklopná.

Rozhodujúce je, ako bude usporiadaný pracovný priestor v kuchyni a čo sa bude nachádzať pred oknom v kuchynskej linke. Totiž, ak by sa pred oknom nachádzal drez s vodovodnou batériou, táto by prekážala otvoreniu okna, nakoľko okno sa otvára do vnútorného priestoru a tu umiestnená batéria by otvorenie znemožnila.

Posuvné okno
Posuvné okno

Posuvné okná

Predstavujú flexibilné riešenie pre kuchyne s obmedzeným priestorom alebo špecifickými požiadavkami na umiestnenie vodovodnej batérie. Vďaka svojej posuvnej konštrukcii neobmedzujú pozíciu batérie a zároveň uľahčujú prístup k prírodnému vetranie a svetlu.

Za týmto účelom sa vyberá sklopno-posuvný systém – tzv. PSK. Toto posuvné okno z vonkajšej strany vyzerá totožne, ako okná v ostatných miestnostiach, z vnútornej strany je viditeľná robustnejšia kľučka, horný a spodný kryt posuvného kovania.

Parapet – áno alebo nie?

Veľmi dobre vyzerá, keď je okno umiestnené tesne nad pracovnou doskou kuchynskej linky. Samozrejme pracovná doska musí byť hlbšia, aby v stavebnom otvore dosiahla až k oknu. Teda z hĺbky cca 60 cm musíme v mieste okna prejsť na hĺbku cca 85 cm. Nákup pracovnej dosky sa nám takto predraží a výber o niečo zúži, no efekt je skvelý… nie je totiž potrebné osadiť parapet a nevzniká „súboj“ materiálov, použitých na pracovnú dosku a samotnú parapetu ani 2 rozličné výškové úrovne. Úroveň pracovnej dosky a úroveň parapetu sú obvykle minimálne odlišné.

Výška pracovnej dosky je obvykle od 87 do 95 cm, vzhľadom na telesnú výšku. Výšku pracovnej dosky možno optimalizovať podľa vzorca: výška postavy / 2 + 5 cm. Tento jednoduchý výpočet zabezpečí, že práca v kuchyni bude pohodlná a ergonomická. Výška parapetu je obvykle 75 až 95 cm, no je vecou osobnej preferencie. Rovnako je určovaná podľa vnútorného usporiadania miestnosti aj druhu miestnosti.

 

Bez ohľadu na typ vybraného okna, dôležité je zabezpečiť aj splnenie požiadavok na tepelnú a zvukovú izoláciu, bezpečnosť a dlhodobú odolnosť. V Ekoprofile vám poradíme s výberom veľkosti aj spôsobu otvárania okna do kuchyne, najlepšie ešte vo fáze prípravy projektu.

Ponúkame vám široký výber okien, ktoré spĺňajú rôzne požiadavky a štýly, aby sme vám pomohli vytvoriť kuchyňu vašich snov.

15. apríla 2024