Ako odlepiť starú ochrannú fóliu z okien?

Na plastových aj hliníkových profiloch je vo výrobe aplikovaná ochranná fólia, ktorá bráni poškodeniu profilov a následne plastových či hliníkových okien počas výroby, prepravy, manipulácie, až po ukončenie montáže.

Nezriedka si ich však nový majiteľ nepraje strhnúť, aby okná ochránil pred poškodením počas nadväzujúcich prác, napr. počas zateplenia. Ak už sa takto rozhodnete, odstráňte ich z okien do 1 až 2 mesiacov po inštalácii okien (čím tmavšia farba okna, tým skôr to urobte). Pokiaľ tak neurobíte, fólia sa pod vplyvom UV žiarenia alebo mrazu rozpadne na menšie časti, ktoré už nejdú celistvo odstrániť, naviac lepidlo teplom zvulkanizuje – tzv. sa „zapečie“ a už sa nedá odstrániť.

V takomto prípade máte problém. Nepomôže technický benzín, lieh, riedidlo, ani Cosmofen (špeciálny čistič na plastové profily). Existuje však doposiaľ tajné riešenie, ktoré sme sa rozhodli v našom blogu odtajniť. Toto riešenie zaberie vo väčšine prípadov. Staré lepidlo a zbytky ochrannej fólie je možné odstrániť Toluénom. Zohnať Toluén môže byť trochu problém (vyhľadajte ho v predajniach s farbami, alebo v drogérii) a pri práci s ním dbajte na dokonalé vetranie. Ochranná fólia z okien sa ťažko odstraňuje najmä z vonkajšej strany, takže toto by nemal byť problém.

Akýkoľvek čistič však používate, vždy si jeho bezpečnosť vyskúšajte na neviditeľnej časti rámu alebo krídla (v mieste, ktoré je viditeľné napr. iba po celkovom otvorení krídla, pri pohľade z hora – z rebríka), aby náhodou nedošlo k porušeniu povrchu – zalešteniu, zmatneniu, rozleptaniu… Tento overený postup na pravidle odstránenia ochrannej fólie po montáži okien nič nemení a odporúčame nespoliehať sa na starý tajný recept.

3. apríla 2023