Ako správne vetrať?

 Každú zimu sa opakovane vynára otázka správneho vetrania obytných priestorov. Správne vetranie si vyžaduje dodržiavanie niekoľkých zásad.

V opačnom prípade bude vetranie príliš intenzívne a bude dochádzať k výraznejším tepelným stratám alebo bude nedostatočné a to sa môže prejaviť rosením sa okien, vznikom plesní na murive v okolí okien a najmä nekvalitným vzduchom na dýchanie.

vetranie starostlivosť okná ekoprofil.sk

7 dôležitých tipov na ideálne vetranie

1) Správne je niekoľkokrát denne intenzívne prevetrať celkovým otvorením viacerých okien a vytvorením prievanu. Vzduch sa vymení v priebehu krátkeho času a zároveň nedôjde k ochladeniu stien, aj keď je vonku veľmi chladno. Takéto vetranie sa odporúča vykonávať minimálne 2-krát denne, po dobu cca 5 minút.
 
2) Po varení, sprchovaní alebo kúpaní ihneď vyvetrajte. Plesne sa cítia obzvlášť dobre, keď je v miestnosti vysoká vlhkosť.
 
3) Správne vetranie predpokladá aj správne vykurovanie. Namiesto permanentného otvorenia okna v prípade vysokej teploty v interiéri je lepšie nastaviť požadovanú teplotu na termostate.
 
4) Využite výhody automatického vetracieho systému s rekuperáciou, ktorý je možné doplniť aj do dokončeného domu ako lokálnu jednotku. Tento systém automaticky zaisťuje správnu kvalitu vzduchu v miestnosti. Pri vetraní využíva teplo z použitého vzduchu na predohrev chladného, čerstvého vzduchu a šetrí tak náklady na vykurovanie.
 
5) Nevetrajte trvalo sklopeným oknom a to ani na mikroventiláciu, nakoľko takýmto vetraním sa plytvá drahou energiou, ochladzujú sa steny a môže dôjsť k vzniku plesní.
 
6) Pri vetraní vypnite na radiátoroch kúrenie termoregulačnými hlavicami. Čerstvý, chladný vzduch by spôsobil zapnutie vykurovania na plný výkon a toto teplo by unikalo otvoreným oknom. Po vyvetraní opäť nadstavte na termoregulačnej hlavici požadovanú teplotu.
 
7) Pokojne vetrajte, aj keď vonku prší či sneží. Vlhkosť vydýchaného vzduchu v interiéri je vyššia ako vzdušná vlhkosť vonku za daždivého počasia.
 
Pokiaľ vás táto téma zaujala, pozrite si aj reportáž pre TV JOJ, kde vysvetľujeme vznik plesní a možné príčiny. https://www.ekoprofil.sk/video/videojojka2.mp4
16. decembra 2019
|||

Related Posts